Przenieś się do wieku pary i niesamowitych wynalazków, podziwiaj niezwykłe maszyny, które były kiedyś siłą napędową europejskiej gospodarki. 28 września na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbędzie się “Święto Pary”- pierwszy w regionie i jeden z nielicznych w Polsce festiwali dziedzictwa przemysłowego, który w całości poświęcony będzie technice parowej.
Święto Pary odbędzie się na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra, która widnieje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszą częścią festiwalu będzie prezentacja zabytkowych maszyn zasilanych parą. Na skansenie pojawi ich kilkadziesiąt. Będą to potężne walce drogowe, traktor parowy, blisko stuletnia ciężarówka, samochód napędzany parą oraz lokomobile.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć prawdziwe cuda techniki, nie tylko maszyny drogowe, ale również stacjonarne lokomobile parowe, które będą zasilały inne urządzenia takie jak mechaniczna siekiera, piła stołowa czy niewielki młyn tzw. śrutownik. Gromadzimy już odpowiednią ilość drewna i zboża.
Na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy kopalni pojawią się także mniejsze maszyny – traktory parowe i mini walec, a na tory kolejki skansenowej wjedzie lokomotywa parowa.
Święto Pary to gratka nie tylko dla dorosłych, ale również dla młodego pokolenia pasjonatów techniki. Specjalnie dla nich Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przygotowuje bogatą ofertę warsztatów o tematyce parowej, a także animacje dla dzieci.
Politechnika Śląska w Gliwicach zaprezentuje z kolei niezwykle ciekawe stanowisko demonstracyjne tzw. doświadczenie Watta – słynnego konstruktora maszyn parowych, a także działające modele maszyn. Będzie w czym wybierać.
Nie tylko siła pary, ale również siła muzyki będzie towarzyszyć gościom festiwalu. Na scenie wystąpią tarnogórskie zespoły: Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta, Korek
Jak Święto Pary, to i menu musi być odpowiednie. Podziwiając cuda ówczesnej techniki raczyć się będzie można kluskami na parze, parówkami, daniami z grilla i pysznym lokalnym piwem tarnogórskim. Dodatkowo na talerzu może pojawić się ryba i warzywa na parze. Para gołąbków też się znajdzie.
Dla gości festiwalu do dyspozycji będzie strefa chilloutu, w której – gry zabraknie pary, będzie można nieco sobie “dychnąć”.
Do kopalni będzie można dostać się składem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z Bytomia, które specjalnie z okazji Święta Pary będą przewoziły turystów wykorzystując lokomotywę parową LAS 49. Skład będzie kursował tradycyjnie między Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Oczywiście będzie to podróż za jeden uśmiech. SGKW nie będzie pobierało od pasażerów żadnej opłaty za przejazdy. Z oferty Kolei Wąskotorowej można skorzystać także 29 września i 5 października (w tym przypadku pobierana będzie opłata za przejazd – rozkład znajdziecie na dole).
Do kopalni dostaniemy się także komunikacją publiczną. Autobus linii nr 142 dojeżdża bezpośrednio do Zabytkowej Kopalni Srebra. Można również skorzystać z linii nr 83 (przystanek Kolonia Staszica). W tym przypadku dojście do obiektu wynosi jednak ok. 1200 m.
Niespodzianką będzie piętrowy angielski autobus z 1959 r. (Londyński Autobus z dachem AEC Routemaster “salonik”). Charakterystyczny “piętrus” będzie kursował przez cały dzień między dworcem autobusowym, Parkiem Wodnym a Zabytkową Kopalnią Srebra, z przystankiem na tarnogórskim rynku. Przejazdy są bezpłatne.
W dniu festiwalu parking Zabytkowej Kopalni Srebra będzie wyłączony z ruchu turystycznego. Nie będą tam więc mogły parkować żadne samochody. Gdzie zatem zostawić swój samochód? Parking dla gości będzie znajdował się przy Parku Wodnym i Hali Sportowej w Tarnowskich Górach.
Do kopalni dowiezie gości zabytkowy “piętrus”. Liczba miejsc jest jednak ograniczona. Pojazd ten może wziąć na pokład ok. 70 osób. W przypadku braku wolnych miejsc, można przesiąść się na autobus linii 142 i dojechać bezpośrednio do kopalni. SMZT apeluje, by w tym dniu mimo wszystko nie korzystać z samochodów, bo mogą wystąpić problemy w komunikacji. Warto więc zastanowić się nad transportem rowerowym.
URUCHOMIENIE MASZYNY TYPU NEWCOMEN
(Otwarcie poprzedzone uroczystą paradą maszyn parowych
z dworca Kolei Wąskotorowej, ok. 700 m od Kopalni Srebra)WSZYSTKO “NA CHODZIE”
WALCE DROGOWE
CIĘŻARÓWKA
CIĄGNIK PAROWY
LOKOMOBILE
TARTAK (PIŁA I SIEKIERA)
ŚRUTOWNIK DO MIELENIA ZBOŻAKoncerty tarnogórskich zespołów:
Paulina Nowak,Bartłomiej Kwiatkowski – Acoustic Duo 13.00
November Might Be Fine 14.00
takaKarma 15.00
The Jazz Elwers 17.00
Zespół Korek 18.30
Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta 20.00Wydarzenia towarzyszące:
10.00 – 13.00 Ciotki Animatorki / animacje dla dzieci
10.00 – 17.00 Plac doświadczeń / warsztaty kreatywne
10.00 – 15.00 Maszyny parowe w miniaturze / prezentacja
10.00 – 15.00 Stanowisko demonstracyjne – doświadczenie Watta / pokaz
10.00 – 15.00 Pracownia H2O / warsztaty kreatywne
11.00 – 17.00 Grupa steampunkowa / performance
12.00 – 16.00 Produkcja maszyn z kartonu / warsztaty
szczegółowe informacje i rozkład jazdy: kopalniasrebra.pl, www. sgkw.eu