Repertuar
PAŹDZIERNIK 2017 - Kino Olbrzym Tarnowskie Góry
3.10
18.00 SPOTKANIE DKF: 105. rocznica urodzin Michelangelo Antonioniego, wstęp wolny (wejściówki)
10.10
19.00 „KEDI – SEKRETNE ŻYCIE KOTÓW” (2016) Turcja, USA, r. C. Torun [80 min.] – dokumentalny, NAPISY, wstęp 8/10 zł
Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju kocie imperium. Koty, mając w nim swoje wyjątkowe, zaszczytne miejsce, są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości. Bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są ukrytym skarbem miasta, nieoczywistym lustrem, w którym każdy może się przejrzeć. Wystarczy spojrzeć na świat z ich perspektywy.
12.10
19.00 SPOTKANIE DKF: „PATERSON” (2016) USA, r. J. Jarmusch [113 min.] – dramat, komedia, NAPISY, wstęp 8/10 zł
Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków, wśród których są przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.
15.10
19.00 KLASYKA KINA: „MISJA” (1986) Wielka Brytania, r. R. Joffe [126 min.] – dramat, kostiumowy, NAPISY, wstęp 8/10 zł
Jezuita ojciec Gabriel (Jeremy Irons) podejmuje wyprawę w głąb południowo-amerykańskiej dżungli, gdzie buduje misje dla Indian Guarani. Niespodziewanie zyskuje sprzymierzeńca w osobie Rodriga Mendozy (Robert De Niro), nawróconego najemnika - łowcy niewolników i bratobójcy. Gdy Hiszpania sprzedaje swą kolonię Portugalii, Jezuici postanawiają bronić terytorium nad wodospadami przed portugalską agresją. Niecodzienną aurę współtworzą: naturalna sceneria dzikiej Amazonii i osobliwa muzyka Ennio Morricone. Film obsypany wieloma nagrodami m.in. Złotą Palmą w Cannes.
FESTIWAL WATCH DOCS 2017, 17-20 października
17.10
19.00 „GUŁAG – TRUDNA PAMIĘĆ” (2016) Niemcy, r. K. Nickig [44 min.] – dokumentalny, NAPISY,
wstęp wolny (wejściówki)
Po upadku komunizmu na terenie jednego z obozów wchodzących w skład sowieckiego Gułagu historycy i byli więźniowie założyli Muzeum Historii Politycznych Represji Perm 36. Ale w putinowskiej Rosji propaguje się inne spojrzenie na stalinowską przeszłość. Muzeum zostało znacjonalizowane, a część ekspozycji zamknięta. Byłą dyrekcję oskarża się o zbytnie eksponowanie punktu widzenia ofiar. W filmie Kerstin Nickig poznamy opinie byłych strażników. Ale spotkamy też Sergieja Kowaljowa, który właśnie w obozach pracy regionu permskiego spędził siedem ze swoich więziennych lat, a także młodych wolontariuszy Stowarzyszenia Memoriał. Nicking dokumentuje dla nas znamienny epizod dramatycznej i nierównej rosyjskiej walki o społeczną pamięć.
19.44 „WIELKI MUR” (2015) Irlandia, r. T. O’Sullivan [74 min.] – dokumentalny, NAPISY,
wstęp wolny (wejściówki)
Pomysł, by z klasycznego tekstu Franza Kafki – Budowy chińskiego muru – uczynić niejako komentarz do trwającego migrancko-uchodźczego kryzysu, był niewątpliwie bardzo ryzykowny. A jednak w filmie Tadhga O’Sullivana przyniósł zaskakująco świeży efekt – wydobył satyryczny i subwersywny potencjał Kafkowskiej prozy, nie spłaszczając jej głębi. Wielka w tym oczywiście zasługa wizualnej elokwencji reżysera, umiejętnego budowania i rozładowywania napięć, a także mistrzowskiej synchronizacji rytmów tekstu, obrazu i towarzyszącej im muzyki. Europejski wielki mur, mający nas chronić przed ludami z Południa, podobnie jak ten chiński charakteryzuje nieciągłość, różnorodność form i wątpliwa użyteczność. Kiedy zaczęła się jego budowa?
18.10
19.00 „MIEJSCY KOWBOJE” (2016) Polska, r. P. Ziemilski [30 min.] – dokumentalny,
wstęp wolny (wejściówki)
Paweł Ziemilski zabiera nas na zieloną wyspę, kojarzącą się z dobrobytem i miejscem emigracji wielu Polaków. Ale już pierwsza scena filmu przynosi obraz Irlandii, którego mało kto mógłby się spodziewać. Widzimy kilkunastoletnich chłopców pędzących na koniach i wyścigowych bryczkach po ulicach przedmieść Dublina. Następnie towarzyszymy im w "polowaniu" na bezpańskie konie żyjące na pobliskich łąkach i poznajemy codzienność miejskich kowboi. Okazuje się, że konie to nie tylko zabawa i sposób na zabicie wolnego czasu, ale też ucieczka od narkotyków i trudnych wspomnień, nadzieja na lepsze życie. Światełko w tunelu szarej codzienności bez perspektyw na robotniczych przedmieściach dotkniętych ekonomicznym kryzysem.
19.30 „WALKA Z SZATANEM” (2015) Polska, r. K. Szołajski [75 min.] – dokumentalny,
wstęp wolny (wejściówki)
Czy w dzisiejszych czasach można wypędzać złe duchy? Czy to domena książek o Harrym Potterze i RPG, czy otaczająca nas rzeczywistość? W Watykanie w 1998 roku papież Jan Paweł II przywrócił praktykę egzorcyzmów. Ten kierunek utrzymali także jego następcy. Warto w takim razie zastanowić się, czy wśród nas żyją opętani. A może zjawisko, które kojarzy nam się ze średniowiecznym zabobonem, zawsze towarzyszyło ludzkości i należy z nim nadal walczyć?
20.45 „LICZĄC DNI” (2015) USA, r. P. Szynol [15 min.] – dokumentalny, NAPISY,
wstęp wolny (wejściówki)
Zdaniem ekspertów nawet 30% kobiet w Afryce Wschodniej może cierpieć na bezpłodność. Spotyka je społeczna pogarda i wykluczenie. Z reguły opuszczane przez mężów samotnie walczą o przeżycie. Czy taki los spotka też Medias, szczęśliwą w małżeństwie z Williamem, ale wciąż bezdzietną? Jeśli okaże się, że jest bezpłodna, William poszuka sobie innej żony. Chyba że w sukurs przyjdzie nowoczesna medycyna. W tym regionie świata in vitro może pomóc nie tylko w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie, ale i w utrzymaniu się na powierzchni społecznego życia.
21.00 „TRZY ROZMOWY O ŻYCIU” (2016) Polska, r. J. Staniszewska [25 min.] – dokumentalny,
wstęp wolny (wejściówki)
Julia Staniszewska decyduje się zarejestrować trzy rozmowy ze swoją matką dotykające bardzo bolesnego tematu. Okazuje się, że te same pojęcia, takie jak zrozumienie, wsparcie i miłość, inaczej rozumie matka - lekarka i praktykująca katoliczka, a inaczej córka - agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Trudne pytania zadawane przez córkę wprowadzają niepokój w poukładanym przez dogmaty Kościoła świecie matki, a słowa matki nie mieszczą się w systemie wartości córki.
19.10
18.00 SPOTKANIE: Doniecka Republika Ludowa na Ukrainie
19.00 „ZRÓB SOBIE KRAJ” (2016) Francja, r. A. Butts [80 min.] – dokumentalny, NAPISY,
wstęp wolny (wejściówki)
Anthony Butts w swoim nowym filmie przygląda się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy. Towarzysząc z kamerą czołowym postaciom pierwszej fazy konfliktu w Donbasie, brytyjski reżyser przybliża nam rzeczywistość odległą od wyobrażeń ukształtowanych przez media. Z jednej strony ujawnia korupcję, nepotyzm i wyborcze oszustwa przywódców tzw. „Noworosji”, z drugiej – uświadamia nam, że do władzy pomógł im dojść autentyczny społeczny protest.
20.20 „MODEL ERPATAK” (2014) Holandia, r. B. Bunner [77 min.] – dokumentalny, NAPISY,
wstęp wolny (wejściówki)
Érpatak to niewielka miejscowość we wschodnich Węgrzech, której sołtysem jest przedstawiciel ultraprawicowego ugrupowania Jobbik. Zoltán Mihály Orosz wprowadził do Érpatak rządy twardej ręki. Porządek, dyscyplina i kontrola – to kluczowe pojęcia modelu, który ma pomóc w stworzeniu „świętej, organicznej dyktatury”. Mieszkańcy zostali podzieleni na „budowniczych” i „szkodników”. Ci ostatni to głównie Romowie i nieliczni zwolennicy „zgniłej” demokracji. Opieka socjalna jest w Érpatak przywilejem, na który trzeba sobie zasłużyć: bezrobotni, by utrzymać prawo do zasiłku, muszą brać udział w pokazowych pracach publicznych.
21.37 „OKO ZA OKO” (2016) Niemcy, r. S. Bache, M. Goudarz [4 min.] – animowany dokument,
wstęp wolny (wejściówki)
Animowany dokument trójki studentów ze szkoły filmowej w Badenii-Wirtembergii zasłużenie zbiera laury na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. „Oko za oko” to krótka, przejmująca opowieść o strasznej winie i koszmarnej karze. Jej bohaterem jest Frederick Baer, skazany za podwójne morderstwo na karę śmierci i od ponad dziesięciu lat czekający na wykonanie wyroku w więzieniu stanowym w Indianie.
20.10
18.00 SPOTKANIE: Czy choroba psychiczna musi oznaczać wykluczenie społeczne?
19.00 „IKONA” (2016) Polska, r. A. Butts [51 min.] – dokumentalny, NAPISY,
wstęp wolny (wejściówki)
„Ikona” przywodzi na myśl wiek XIX, nie tylko przez skojarzenia z klasyczną literaturą rosyjską, z której jakby żywcem wyjęta jest postać prowincjonalnego, syberyjskiego psychiatry, snującego rozważania o tym, gdzie mieszka dusza. Symboliczny wydaje się też budynek carskiego więzienia 180 km na północ od Irkucka, w którym dziś mieści się szpital. Pięciu lekarzy opiekuje się tu tysiącem pacjentów. Opuszczenie szpitala jest niemożliwe, jeśli nie przyjedzie po kogoś rodzina. W szpitalu oprócz chorych psychicznie spotkamy więc także nikomu niepotrzebnych starszych i młodych ludzi, dziewczynki z domu dziecka, dla których zabrakło tam łóżek, byłych rezydentów poprawczaka. Ten – według słów reżysera – „społeczny śmietnik” nie jest więc tylko figurą wykluczenia, jak w wielu przecież filmach o psychiatrycznych instytucjach, ale jego dojmująco dosłowną rzeczywistością.
19.51 „MASZ PROBLEM” (2015) Holandia, r. E. Pike [24 min.] – dokumentalny, NAPISY,
wstęp wolny (wejściówki)
Debiutancki film Esry Piké przybliża nam dylematy pracowników opieki społecznej w holenderskim Groningen. Ich klienci to ludzie, którym nie powiodło się w życiu: Bernadette jest alkoholiczką, mieszkający w przyczepie kempingowej Robert ma problemy psychiczne. Trudno się z nimi rozmawia, jeszcze trudniej nakłonić ich do najprostszych działań, które mogłyby znacząco ułatwić im życie. Choć ich wysiłki nie przynoszą łatwo zauważalnych efektów, Thea i Albert – Jan wciąż próbują nawiązać realny kontakt z podopiecznymi. Ale jak dalece mogą ingerować w ich życie?
24.10
19.00 „ANA, MON AMOUR” (2017) Francja, Niemcy, r. C. P. Netzer [125 min.] – dramat, NAPISY, wstęp 8/10 zł
Toma i Ana poznają się na studiach. Zakochują się w sobie czując, że oboje są sobie potrzebni. Ana ma skomplikowaną historię rodzinną i cierpi na ataki paniki. Pochodzący z klasy średniej Toma jest równie zaszokowany, co zafascynowany lękami swojej dziewczyny. Wspiera ją, zabiera do kolejnych lekarzy. Jednocześnie obydwoje zaczynają izolować się od rodziny i przyjaciół. Słabość Any wydaje się dodawać siły Tomie. Gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, rozpoczyna terapię, dzięki której zmieni się i stanie silniejsza. Ale wtedy świat Tomy zacznie się chwiać w posadach…
26.10
19.00 „FANTASTYCZNA KOBIETA” (2017) Hiszpania, Niemcy, r. S. Lelio [104 min.] – dramat, NAPISY, wstęp 8/10 zł
Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od siebie partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.
27.10
ART. DOC
DKF 18.00 WYKŁAD:
MKO 20.00 „Twój Vincent” (2017) Polska, Wielka Brytania, r. D. Kobiela, H. Welchman [95 min.] – animacja, dramat, kryminał NAPISY, wstęp 5 zł
Bohaterowie obrazów Vincenta van Gogha przedstawiają historię życia oraz tajemniczej śmierci artysty. To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.
31.10
HALLOWEEN W DKF OLBRZYM
19.00 „BONE TOMAHAWK” (2015) USA, Wielka Brytania, r. S. Craig Zahler [132 min.] – horror, western, NAPISY, wstęp 8/10 zł
Spokój małej, leniwej mieściny burzy dziwny przybysz pojawiający się z nagła w miasteczku… Swoją postawą prowokuje Szeryfa, a że na Dzikim Zachodzie wszystko dzieje się szybko, o strzelaninę nie trudno. Nieznajomy trafia do więzienia, gdzie całonocny dyżur pełnić ma przy nim młoda lekarka. Wszystko pozornie wraca do normy, jednakże rankiem w więzieniu nie ma ani pojmanego, ani pani doktor. Wszystko wskazuje na to, że porwało ich plemię Indian – okrutnych, krwiożerczych kanibali, budzących w miasteczku grozę i lęk. W pościg za nimi rusza Szeryf Hunt (Kurt Russel), jego wiekowy zastępca (Richard Jenkins), miejscowy dandys trudniący się zabijaniem Indian (Matthew Fox), oraz nie w pełni sprawny mąż Pani doktor (Patrick Wilson).
źródło: TCK