Grafika: TCK
W stronę innego – Czechy
27 lutego 2017 r. | 18:11

Zapraszamy na nowy cykl, który przybliży nam dalekie, a jednak bliskie zwyczaje naszych sąsiadów. Poznamy tożsame kultury, wzajemnie wzorujące się na własnych doświadczeniach, obyczajach i estetyce. Przy wyborze tematu przewodniego "W stronę innego" wykorzystaliśmy fakt, iż naszym miastem partnerskim jest Kutná Hora. Nasi czescy partnerzy otrzymali wpis do światowej listy UNESCO w 1995 roku. Tarnowskie Góry są na dobrej drodze, aby również dołączyć do zacnego grona wyróżnionych miast.

Cykl „W stronę innego” składa się z dwóch części. 4 marca o 18.00 w sali kameralnej odbędzie się wykład mgr. Pawła Roszaka-Kwiatka zatytułowany „Polacy i Czesi. Czy jedyne co mamy wspólne, to granica?”. Przemierzymy polsko-czeską przestrzeń kulturalną powstałą w wyniku długotrwałego i bliskiego współistnienia dwóch narodów. Podkreślimy cechy wspólne, zwracając również uwagę na wyjątkowość Czechów i Polaków. Po wykładzie zapraszamy na czeski film „Postrzyżyny”, którego twórcami są Jiří Menzel i Bohumil Hrabal.

Wstęp na wykład i projekcję: 8/10 zł.

5 marca o 18.00 w sali widowiskowej wystąpi projekt muzyczny Tomáš Kočko & ORCHESTR nazywany „morawskim Jethro Tull”.

Zespół, na czele którego stoi pieśniarz Tomáš Kočko, wykonuje muzykę z pogranicza world music inspirowaną tradycyjną muzyką morawską. Czeski muzyk zasłynął tym, że dla wielu pokazał po raz pierwszy, twórczość beskidzkiego barda - Ladislava Nezdařila.
Pieśni oparte na jego tekstach tworzą podstawową część repertuaru Kočki. W repertuarze grupy są również utwory inspirowane tematyką zbójnicką, opowieściami i piosenkami o legendarnym bohaterze Beskidów – Ondraszku oraz tradycyjnymi pieśniami z rejonów Moraw. Akustyczne brzmienie uzupełnione jest rockiem, muzyką etniczną i jazzem. 16/20 zł.

Bilety dostępne w kasie biletowej TCK oraz w zakładce KUP BILET. Istnieje możliwość nabycia karnetu na obie części „W stronę innego” kosztuje 20/25 zł.

Karnet  TUTAJ

Prelekcja oraz film  TUTAJ

Koncert TUTAJ

źródło: TCK