Foto. FB/Orzech Sołectwo gm. Świerklaniec
19-letni mieszkaniec Orzecha zdobył srebrny medal w dziedzinie fizyki
27 kwietnia 2017 r. | 22:53

19-letni mieszkaniec Orzecha Jakub Koszowski zdobył srebrny medal w dziedzinie fizyki na 24 Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w Stuttgarcie. Jego projekt o nazwie SteadyCam zyskał uznanie wśród konkursowego jury.

SteadyCam to domowa wersja stabilizatora kamery, która wykonana jest z części dostępnych w każdym markecie za cenę 50 zł. SteadyCam Kuby Koszowskiego został dopracowany w najmniejszych szczegółach. By tego dokonać, młody mieszkaniec Orzecha musiał go odpowiednio wyważyć. Aby obraz z kamery był odpowiedniej jakości, na stabilizator muszą oddziaływać różne siły.

- Przygotowałem na mój występ sporo ekstremalnych materiałów wideo wykonanych przy pomocy stabilizatora. Mam nadzieję, że zrobi to na komisji wrażenie – mówił Kuba jeszcze przed wyjazdem do Niemiec.

Widać, że prezentacja wypadła bardzo dobrze, a działanie sprzętu przypadło jurorom do gustu. Dowodem na to jest srebrny medal, który otrzymał reprezentant Polski w dziedzinie fizyki! W Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w Stuttgarcie wzięli udział uczniowie z 23 państw z całego świata. Polskę reprezentowało 7 młodych naukowców.

Jakub Koszowski uczy się w I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu. W maju będzie zdawał maturę. Należy do grupy twórczej Quark, zrzeszającej młodzież wybitnie zdolną w dziedzinach fizyki. Wcześniej ze swoim projektem SteadyCam zdobył drugie miejsce na Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Źródło: UM Świerklaniec
Foto. FB/Orzech Sołectwo gm. Świerklaniec