Fot. Powiat Tarnogórski
800 tys. zł kosztował pierwszy etap termomodernizacji oddziału psychiatrycznego
02 lutego 2017 r. | 16:09

800 tys. zł kosztował pierwszy etap termomodernizacji oddziału psychiatrycznego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach. W jego ramach docieplono ściany i fundamenty, wymieniono pokrycie dachu oraz okna. Prace wykonano jeszcze w zeszłym roku, a wczoraj (1 lutego) podczas spotkania w szpitalu, ich efekty mogli poznać przedstawiciele władz powiatu i należących do niego gmin.

O wyjątkowym charakterze oddziału psychiatrycznego tarnogórskiego szpitala decydują dwa czynniki. Po pierwsze jako jedyny w tej placówce ma status oddziału klinicznego, poza tym jest jednym z dwóch tego typu oddziałów na Śląsku, które działają w strukturach szpitali. Dzięki temu pacjenci mogą na miejscu korzystać z pomocy lekarzy innych specjalności. Ma 60 łóżek. Rocznie przyjmuje około 700 osób z różnymi schorzeniami, od prostych zespołów depresyjnych po poważne zaburzenia psychiczne wynikające np. uzależnień. Chorzy przebywają tu od kilkunastu dni do kilku miesięcy.

Równolegle z działalnością leczniczą oddział prowadzi działalność naukową. Koncentruje się ona wokół trzech obszarów. Psychiatria ekologiczna zajmuje się zależnościami między zaburzeniami psychicznymi a warunkami społecznymi i środowiskowymi. Badane są także zaburzenia psychiczne w chorobach somatycznych m.in. okulistycznych, układu krążenia i wewnętrznych. Naukowcy z oddziału prowadzą też badania sądowo-psychiatryczne na potrzeby prokuratur i sądów.

W październiku tarnogórska psychiatria będzie obchodzić 40-lecie istnienia. Wygląda na to, że wejdzie w ten wiek w pełni odnowiona. Wiosną ma się zacząć drugi etap termomodernizacji, obejmujący wymianę instalacji grzewczej. W kolejnym etapie planuje się wymianę pozostałych instalacji i przebudowę oddziałowych wnętrz. W jej wyniku oddział, który mieści się w niezależnym pawilonie, ma zyskać izbę przyjęć, zrobi się w nim jaśniej i przestronniej. Na wczorajszym spotkaniu pokazano wizualizację przygotowaną przez firmę CBD Architekci.

źródło: Powiat Tarnogórski