Opłata targowa to jedna z tych opłat o których decyduje samorząd.
Wysłałem takie zapytanie do UM:
„Wnoszę o udostępnienie informacji jaka kwota wpłynęła do budżetu z opłaty targowej w 2015 i 2016 roku. Proszę również odnieść się czy Urząd Miasta planuje w najbliższym czasie zlikwidować w/w opłatę w celu obniżenia cen na produkty dla mieszkańców Tarnowskich Gór oraz ulżenia ludziom w ogromie opłat jakie serwuje państwo Polskie”.
Odpowiedź Urzędu Miasta Tarnowskie Góry:
Ustosunkowując się do drugiego pytania, wyjaśniam, że informacja publiczna dotyczy sfery faktów i nie obejmuje zamierzeń oraz planów organu.
Oczywiście że Urząd Miasta nie planuje ani nie zamierza znosić opłaty targowej. Dla nich liczą się wpływy - pieniądze na nagrody muszą się zgadzać. Co ich to interesuje czy mieszkańcy będą kupować tańsze produkty. Co ich to obchodzi czy sprzedawca zarobi kilka złotych więcej.
Wpływ w 2015r. 391.450 zł
Wpływ w 2016r. 393.676 zł
Jeśli by te pieniądze zostawić w kieszeni obywatela, na pewno zostałyby lepiej spożytkowane. A co zrobi urzędnik?
Artykuł z 14.03.2017r.
Urząd Miejski w Tarnowskich Górach wydał 7.204,60 zł z budżetu, między innym na takie oto EKO gadżety..
- 100 sztuk długopisów z końcówką do ekranów dotykowych,
- 100 sztuk kredek w tubie,
- 50 sztuk wentylatorów ręcznych,
Więcej: TUTAJ
Jest to tylko jeden z wielu przykładów jak pieniądze mieszkańców są roztrwonione na pierdoły!
Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty określa, w drodze uchwały, rada gminy z uwzględnieniem górnej granicy stawki ogłoszonej przez Ministra Finansów. Rada gminy może (ale nie musi) zarządzić pobór tej opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Ponadto rada gminy może wprowadzić inne niż ww. zwolnienia przedmiotowe od opłaty targowej. www.finanse.mf.gov.pl
ŁUKASZ DUDEK