Burmistrz idzie na „wojnę” z mieszkańcami Kalet
10 sierpnia 2018 r. | 18:54
19

Mieszkańcy Kalet od lat walczą z uciążliwą firmą Hemarpol. Firma znajduje się w Kaletach i zajmuje się skupem złomu i recyklingiem. Teraz przez decyzję Burmistrza Miasteczka Śląskiego, sytuacja mieszkańców może się znacznie pogorszyć. Burmistrz Miasteczka Krzysztof Nowak, wydał decyzję pozwalającą na budowę w centrum Kalet instalacji do przerobu odpadów metalowych.

Burmistrza Nowaka nie przekonał nawet głos ponad 400 mieszkańców, którzy wyrażają sprzeciw na dalszą rozbudowę uciążliwej firmy.

Burmistrz miasta Kalety Klaudiusz Kandzia jest po stronie mieszkańców i odwołał się od decyzji Nowaka do SKO w Katowicach. Postawa Kandzi, to postawa godna dobrego Burmistrza, który na pierwszym miejscu stawia dobro mieszkańców, a nie prywatnych firm.

Pan Józef z Kalet, tak komentuje decyzje Nowaka.

"Pan Burmistrz Miasteczka Śląskiego wydał decyzję krzywdzącą w sprawie Miasta Kalety. Pierwotnie poparł decyzję wydaną przez Burmistrza Kalet w sprawie bardzo uciążliwej dla mieszkańców inwestycji. Kolejna decyzja Burmistrza Miasteczka jest bardzo niekorzystna dla miasta Kalety.

Czy my mieszkańcy miasta Kalety mieliśmy wpływ na to, jak wpływała na nasze środowisko Huta Miasteczko? Panie Burmistrzu Pańska decyzja będzie zapamiętania przez mieszkańców. Co wpłynęło na diametralnie zmianę decyzji. Ktoś oklimkowal nas. Będziemy dozgonnie pamiętać o tym historycznym  konflikcie pomiędzy sąsiadami. Co wpłynęło na taką diametralnie inną decyzję?"

"To wielkie świństwo dla miasta, pierwsze chyba jak długa jest historia naszych miejscowości."

ŁUKASZ DUDEK19 odpowiedzi na “Burmistrz idzie na „wojnę” z mieszkańcami Kalet”

 1. Realistic napisał(a):

  Co za ku… Takie obszczymury platfusy rządzą

  6
  1
 2. Wzburzona napisał(a):

  No ja pierdziele co za chory na głowę człowiek. Jak chce to niech sam ich weźmie do siebie do miasteczka i niech swoich mieszkańców truje a nie nas. Może ołowica z Huty mu bije na beret 😀 w ogóle co to kuźwa za prawo żeby ktoś decydował za czyjeś miasto??? Panie Kandzia mieszkańcy Kalet ( naszego przepięknego zakątka) są z Pana dumni za postawę.

  11
  2
 3. Fantom napisał(a):

  Pierd…ny ołowiany cwel

  9
  3
 4. Ciekawy napisał(a):

  Czegoś tu nie rozumiem. Jak burmistrz innego miasta może decydować o inwestycjach poza terenem jego jurysdykcji? O co tutaj kaman?

  12
  0
 5. a_df napisał(a):

  W łapę dostał to pozwolił, innego wytłumaczenia takiej decyzji nie ma

  9
  2
 6. mieszkaniec napisał(a):

  Chore to szkoda że w latach 80 nikt nie prptestowal jak funkcjonowała fabryka papieru kutra zatrowała cały slask a nie tylko same kalety , wtedy nie było problemu bo 3/4 mieszkańców tam pracowało A teraz złom im przeszkadza paranoja jakaś

  11
  11
 7. mieszkaniec napisał(a):

  A jakby burmistrz z kalet dostał w łapę to też by była zgoda i po temacie by było

  4
  8
 8. Karol napisał(a):

  Rób se pan burdel w swoim Miasteczku, Birmistrz Kandzia nie po to zrobił z Kalet Zielony zakątek śląska, żeby teraz jakiś ołowiany cwaniak zabrudził te miasto. Ta cześć Hemarpolu która u nas już jest to i tak już za dużo. Oszpeca to miejsce centralnie na wjeździe gorzej niż stara fabryka. Panie Krzysiu, żałosny pan jesteś, ze swoje brudne ręce do naszego czystego miasta pchasz

  9
  5
  • Aga napisał(a):

   To, że pracuje tam znaczna część osób z miasta Kalety widzę chyba nikogo nie interesuje. Mieszkańcy powinni się cieszyć, że firma się rozwija i przy tym tworzy warunki dla osób bezrobotnych. Ludzie, nie popadajcie w paranoję!

   7
   6
 9. Taka prawda napisał(a):

  Lepiej brac 500+ niz pracowac niech peowcy pracują na nas

  4
  4
 10. True napisał(a):

  Nowak jest znany byly pracownik pip kabze zawsze lubial mieć pełną

  3
  1
 11. Wyjasnienie przygotował Radca Prawny, radny Tadeusz Stasiak napisał(a):

  Nie wszystkie skomplikowane rzeczy są do wyjaśnienia „na chłopski rozum”, niestety, a prawo ochrony środowiska jest jedną z nich..

  Ale próbując:

  1. Burmistrz Miasteczka wydał decyzję zamiast Burmistrza Kalet, bo burmistrz Kalet nie mógł orzekać w sprawie gdzie stroną jest jego własna gmina.
  2. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa tylko to, co trzeba zrobić żeby inwestycja była zgodna z normami ochrony środowiska – ale nie jest jeszcze pozwoleniem na budowę. Jednak- bez niej, nie będzie pozwolenia na budowę takiej instalacji.
  3. Miasto Kalety ma jeszcze dużo możliwości blokowania, albo przynajmniej spowalniania inwestycji.
  4.decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest decyzją „związaną” jeżeli są spełnione normy, to trzeba ją wydać. Nie można orzec „nie bo nie”.

  5
  2
 12. Jozef napisał(a):

  Panie Radco.Dlaczego Burmistrz Nowak wydał dwie sprzeczne z sobą opinie?Jakie parametry urządzenia zmieniły się od pierwotnie zaplanowanych 98 decybeli hałasu
  . Czy to urzadzenie działa w innym zakładzie i gdzie? Proponujemy Panu Burmistrzowi spotkanie z mieszkancami Kalet i wyborcami z Miasteczka Slaskiego-może wówczas ujawni kulisyy podjęcia hańbiace decyzję mieszkańców Kalet. Kto obliczal i na jakich wskaznikach obliczył ilość decybeli „wydawanych”przez to urządzenie do środowiska. .czy Burmistrz pozytywnie zaopiniowała by taki projekt gdyby dotyczył Gminy Miasteczko Śląskie. ?wiele pytań. Wstyd i hanba -mieszkańcy Kalet to zapamietaja

  4
  0
 13. TW Nowok napisał(a):

  Ten kolo to komuch, miał dziadka w SB.

  0
  0
  • ahooj napisał(a):

   znam prawdziwego Polaka kiedyś komunistę a dziś uwłaszczona nomenklatura(na majatku huty)-pewnie wyborca dobrej zmiany bo całe zycie wywieszał flagę na 22 lipca potem długo nic a teraz na 11 listopada-wzorowy katolik i nie pisze o burmistrzu Miasteczka ale o wyborcy dobrej zmiany umie sie dostosowac by kraść za komuny a i pewnie teraz

   0
   0
 14. luca napisał(a):

  Nie dość że wygląda to jak więzienie i oszpeca wjazd do Kalet, to jeszcze truje ich mieszkańców utylizując akumulatory.

  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *