Po lewej Mariusz Długajczyk, prezes Inicjatywy Obywatelskiej Powiatu Tarnogórskiego. Fot. www.facebook.com | Memoriał Krystiana Michalskiego i Szymona Łysika
Kim jest Mariusz Długajczyk?
17 października 2018 r. | 11:33

Wójt Świerklańca Marek Cyl w 2014 roku wygrał wybory samorządowe z list Inicjatywy Obywatelskiej Powiatu Tarnogórskiego. Po wygranej Cyl zatrudnił na stanowisko swojego doradcy lub asystenta prezesa Inicjatywy Obywatelskiej.

Prezesem Inicjatywy Obywatelskiej jest Mariusz Długajczyk. O Długajczyku wiemy bardzo niewiele, ponieważ w mojej ocenie jest to taki tarnogórski Kaczyński, czyli osoba, której nie widać w pierwszej linii, a tak naprawdę rządzi prawie całym powiatem (w końcu jest prezesem największej lokalnej i wpływowej grupy politycznej).

Łącznie za cały okres zatrudnienia w Urzędzie Gminy Świerklaniec Długajczyk otrzymał ponad 67 tys. zł. To jednak nie wszystko. 15 września 2017  roku sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zlikwidowała stanowiska doradców i asystentów w samorządach. 

Wójt Marek Cyl dobrze wiedział, że taka nowelizacja będzie wprowadzana i jeśliby był gospodarnym gospodarzem, to automatycznie wysłałby Długajczyka na niewykorzystany urlop. Tak się jednak nie stało i Wójt przed zwolnieniem Długajczyka wypłacił mu ponad 7400 zł.

Długajczyk był również przewodniczącym Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach a firma syna wykonywała zlecenia dla Urzędu Miasta. O tym więcej w innym artykule.

ŁUKASZ DUDEK