UM Tarnowskie Góry
Las w Pniowcu to tam Niemcy zamordowali Polaków
03 września 2018 r. | 00:16

Na cmentarzu parafialnym w Strzybnicy odsłonięto wczoraj  odnowiony zbiorowy grób kilkunastu Polaków, rozstrzelanych przez Niemców we wrześniu 1939 roku w lesie pod Pniowcem. 

Rozstrzelani w lesie przy drodze ze Strzybnicy do Pniowca, powstańcy śląscy i harcerze, zostali pogrzebani najpierw w uprzednio wykopanych przez siebie dołach, w miejscu egzekucji. Miejsce to upamiętnia stojący tam pomnik. Po wojnie ich szczątki ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Strzybnicy. Z inicjatywy członków Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Gliwicach – krąg w Tarnowskich Górach dokonano renowacji mogiły.

Na płycie nagrobka została zamontowana tablica z nazwiskami zamordowanych patriotów - 13 ofiar hitlerowskiego terroru. W ustaleniu personaliów pomordowanych pomogli krewni rozstrzelanych osób, Instytut Pamięci Narodowej, urzędy stanu cywilnego w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich i Katowicach, Izba Regionalna przy piekarskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej, a także Bogdan Gulba, student prawa Uniwersytetu Śląskiego. 

źródło/foto: UM Tarnowskie Góry