300 tys. dofinansowania do remontu drogi w Tarnowskich Górach
11 września 2019 r. | 07:00

Blisko 300 tysięcy złotych dofinansowania otrzyma gmina Tarnowskie Góry na przebudowę ulicy Nowaka w Tarnowskich Górach. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, a konkretnie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Dodatkowo wcześniej miasto pozyskało na tę inwestycję 185 tys. zł z Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. To na razie pierwsza pula pieniędzy, która trafiła do miasta z Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina złożyła już wniosek o dofinansowanie przebudowy ulicy Sobieskiego – koszt prac to 7,7 mln zł. Mamy szansę otrzymać 60 % tej kwoty. Prace zaplanowane są na lata 2020 – 2021.

– W ramach Funduszu Dróg Samorządowych na budowę, przebudowę i modernizację dróg mamy w Polsce do rozdysponowania 6 mld zł. Pula przypadająca na województwo śląskie to 300 mln zł. Dzięki tym środkom wyremontowane zostanie 150 km dróg lokalnych, a naszym priorytetem jest bezpieczeństwo – mówił dziś podczas spotkania, na którym włodarzom gmin oraz powiatu wręczono symboliczne czeki, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 

Prace na ul. Nowaka są w toku, polegają na wymianie nawierzchni jezdni i chodników oraz wyznaczeniu miejsc postojowych, w tym dla autobusów wycieczkowych. Nowe nawierzchnie wykonywane są z materiałów kamiennych i stanowią pierwszy etap prac w obrębie ścisłego centrum obejmujących rewitalizację starówki. Kosz prac to blisko 700 tys. zł. Po ich zakończeniu parkowanie będzie możliwe po dwóch stronach ulicy, kosztem organizacji dodatkowych miejsc postojowych zawężona zostanie jezdnia, a ruch jednokierunkowy zostanie odwrócony (teraz jeździ się od ulicy Legionów, po remoncie będzie na odwrót). 

W ramach Funduszu Dróg Lokalnych dofinansowanie trafi także do Powiatu Tarnogórskiego m.in. z przeznaczeniem na przebudowę skrzyżowania w ciągu ulicy Sielanka.