71-latka płaciła znalezioną kartą, teraz grozi jej 10 lat więzienia
02 marca 2020 r. | 20:17

Policjanci z Radzionkowa mieli okazję dokonać niecodziennego zatrzymania. Przestępczynią okazała się kobieta w wieku 71 lat. Mieszkanka Bytomia jest podejrzana o przywłaszczenie zagubionej karty płatniczej i posłużenie się nią podczas płatności za zakupy. Za popełnione przestępstwa grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności.

Historia miała swój początek 21 lutego tego roku. Pracownica jednego z marketów znajdujących się w Radzionkowie, po zapłaceniu za zakupy, zgubiła kartę płatniczą. Kiedy wróciła do domu, dostała powiadomienie, że właśnie zapłaciła kartą za zakupy w sklepie znajdującym się w Bytomiu. 40-latka zorientowała się, że zgubiła swoją kartę płatniczą, ktoś ją znalazł i płaci nią za zakupy. Mieszkanka Zabrza natychmiast skontaktowała się z bankiem i zablokowała kartę. Potem pojechała do marketu, w którym pracuje i po obejrzeniu nagrania z monitoringu zauważyła, że jej karta wpadła w ręce starszej kobiety.

Pokrzywdzona, o całej sprawie zawiadomiła policjantów. Sprawą od razu zajęli się funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Radzionkowie. Mundurowi bardzo drobiazgowo przeanalizowali wszystkie ustalenia oraz zabezpieczony monitoring. Jak ustalono, amatorka cudzych pieniędzy płaciła kartą zbliżeniowo (poniżej pewnej kwoty nie trzeba wpisywać PIN-u) za zakupy spożywcze. Płatności dokonała dwukrotnie, dokonując zakupów na kwotę blisko 90 złotych. Kryminalni nie musieli daleko szukać odpowiedzialnej za te przestępstwa kobiety. Wczoraj 71-latka wróciła do marketu w Radzionkowie i jakby nigdy nic się nie stało, robiła zakupy. Została rozpoznana przez personel sklepu i zatrzymana przez policjantów.

Bytomianka trafiła do komisariatu, gdzie usłyszała zarzuty przywłaszczenia oraz posłużenia się cudzą kartą płatniczą. Podejrzana przyznała się do nich i złożyła wyjaśnienia, m.in. podała, że kartę znalazła przy kasie obok terminala płatniczego więc od razu zapłaciła nią za swoje zakupy. Drugi raz zapłaciła kartą kilkanaście minut później w innym sklepie, a potem wyrzuciła kartę do kosza. Podejrzana wyraziła skruchę, jednak za popełnione czyny grozi jej do 10 lat więzienia.

Kradzież lub zgubienie portfela wiąże się z utratą dokumentów i kart płatniczych. Najważniejsze, by nie zostały one wykorzystane bez naszej wiedzy. Ratunkiem dla zasobów konta jest szybki telefon pod numer 828 828 828, a w przypadku dowodu osobistego czy prawa jazdy – kontakt z bankiem. W Polsce co roku giną ogromne ilości kart. Gdyby ich właściciele natychmiast po zauważeniu ubytku zastrzegli kartę, nie ponieśliby strat finansowych. Powodem bra­ku szybkiej reakcji często bywa nieznajomość odpowiedniego numeru telefonu do banku. Numer alarmowy 828 828 828 ułatwia bły­skawiczne działanie. Prosty do zapamiętania, dostępny przez całą dobę z każdego rodzaju telefonu i z każdego zakątka świata.

Infolinia została oparta na nowoczesnej technologii, która rozpozna­je podaną przez dzwoniącego nazwę banku, z którego pochodziła utracona karta. Następ­nie uzyskujemy połączenie z konsultantem tego banku, który zastrzega kartę. Więcej in­formacji: www.Zastrzegam.pl

Źródło: KPP Tarnowskie Góry