Drugie Wybory Pięknej z Rept już za nami!
25 kwietnia 2023 r. | 07:10

Wybory Pięknej z Rept 2023 okazały się – także dzięki wspaniałej pogodzie- sukcesem. Na drugą edycję święta tarnogórskiej jabłoni złożyło się sadzenie i rozdawanie drzewek, warsztaty, jarmark, degustacja jabłek i soków, występy artystyczne. Niewątpliwymi ozdobami byli pięknie przebrani ludzie, niezwykle barwnie ustrojone stoiska oraz …traktor i przyczepa z sianem.

Na imprezę współorganizowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej złożył się także konkurs kulinarny dla tarnogórskich restauracji. Najlepsze dania z kaczki przyrządziła w nim restauracja Kunszt , najlepszą szarlotkę przygotowały 4 Pory Roku.

Wśród dań z kaczki jurorów najbardziej oczarowała kaczka w otrzewinie, chips ze skóry kaczej, puder z tłuszczu kaczego, tłuszcz w glinie jadalnej, puree z marchwi, jabłka i mango i jadalna skorupka jajka w restauracji Kunszt.
– To danie zdecydowanie najbardziej przypadło wszystkim z nas dzięki smakowi, ale i pomysłowości – przyznali jurorzy, wśród których znalazł się Grzegorz Bien MasterChef TVN, finalista Masterchefa, cukiernik Łukasz Wylężek, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych Tomasz Respondek, Stanisław Karcz, wiceprezes SMZT oraz Jolanta Tuszyńska, zastępca burmistrza ds. społecznych.
Wśród deserów za najlepszą uznano wariację na temat szarlotki z restauracji 4 Pory Roku, która okazała się odwrócona doi góry nogami tartaletką na klasycznym kruchym cieście, pieczone jabłka pokrojone w plastry, jabłko tarte ze śmietaną i cukrem puder i cynamonem, oraz beza przypalana i kruszonka migdałowa.
– To danie mimo , że nowoczesne i ciekawe znakomicie nawiązywało do klasycznej szarlotki – komentowali sędziowie, którzy z powodu bardzo wysokiego poziomu wszystkich 11 kuchni postanowili przyznać dwa wyróżnienia. W dziedzinie deserów przyznali je restauracji Kunszt, wśród dań głównych z kaczki wyróżnili natomiast Bistro Miarki 8 Restaurant&Wine Bar.
W ramach imprezy Miejska Biblioteka Publiczna rozstrzygnęła także konkurs literacki z Piękną z Rept jako tematem przewodnim.
Na konkurs wpłynęło 14 opowiadań. Jury po zapoznaniu się z wszystkimi pracami postanowiło nagrodzić następujące opowiadania:
I nagrodę w wysokości 1.000,00 zł ufundowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną otrzymała
Bożena Kaczmarczyk – Gwóźdź za opowiadanie „Piękna z Rept: Legenda o cierpieniu, przebaczeniu i radości”
II nagrodę w wysokości 500,00 zł otrzymał Piotr Gansiniec za opowiadanie „Zima”
III nagrodę w wysokości 300,00 zł dostał  Dariusz Kowal za opowiadanie „Jabłko z głębi ziemi”
Ponadto Komisja przyznała 1 wyróżnienie z nagrodą w wysokości 200 zł dla Małgorzaty Kuci-Kanclerz za legendę „Legenda o pięknej z Rept”.
Prace dostępne są tutaj.