Działka za ponad 2 mln na Centrum Przesiadkowe wydzierżawiona od kolei
15 czerwca 2020 r. | 18:40

Kolejny etap budowy infrastruktury rowerowej za nami! Dziś burmistrz Arkadiusz Czech podpisał wstępną umowę kupna terenu przy dworcu PKP, na którym powstanie centrum przesiadkowe.

Za nieco ponad 2 mln zł miasto stanie się użytkownikiem wieczystym mierzącej około 66 arów działki pomiędzy dworcem PKP, a wiaduktem przy ul. Nakielskiej. To w tej okolicy – w sumie na powierzchni 2,4 ha – powstanie centrum przesiadkowe typu „park&ride” na około 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych czy stanowiska „kiss&ride” z postojem do 1 minuty. W ramach inwestycji powstanie tam także zatoka autobusowa, jezdnie manewrowe, 6 miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania. Oprócz tego pojawi się setka zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych. Centrum będzie częścią budowy infrastruktury rowerowej przewidującej budowę w mieście blisko 30 km tras rowerowych.

– Przetargi na projektowanie tras i całej infrastruktury już się kończą – teraz wypada już tylko czekać na gotowe projekty budowlane i rozpoczęcie prac – cieszy się burmistrz Arkadiusz Czech, który dziś  z przedstawicielami spółki PKP Nieruchomości podpisał umowę wstępną na kupno wspomnianego terenu. Za miesiąc zakup stanie się faktem. W między czasie podpisanych zostanie sześć umów na wszystkie etapy wartej w sumie blisko 60 mln zł inwestycji.

Przypomnijmy: 48 mln zł unijnego dofinansowania na zadanie pt. „Rozbudowa centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry” miasto otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego. Resztę do ponad 57 mln zł dołoży gmina.


Budowa 28,2 km infrastruktury rowerowej obejmie: budowę dróg dla rowerów o długości ok. 11,5 km, dróg dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasów dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinków istniejących jezdni ok. łącznej długości ok. 9,0 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch) oraz budowę tunelu pieszo-rowerowego o łącznej długości ok. 146 m.

Projekt obejmie swoim zasięgiem następujące ulice: Częstochowską, Opatowicką, Sielankę, Janasa, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Litewską, Pyskowicką, wzdłuż torowiska kolejki wąskotorowej na odcinku od ulicy Parkowej do ulicy Cegielnianej, Nakielską, Częstochowską wraz z łącznikiem rowerowym łączącym ulicę Mościckiego z Łączną, Sienkiewicza, 9-Maja, Piłsudskiego, Bytomską, Legionów, Gliwicką, Bałtycką, rejon obwodnicy DK11 na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul. Bałtycką, rejon skrzyżowania ul. B. Śmiałego z ul. Młodości, Opolską. Centrum przesiadkowe zostanie skomunikowane z ulicą Oświęcimską.

Wykonawcy wszystkich etapów inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj” mają rok na projektowanie, wszystkie prace potrwają do czerwca 2023 roku.