Dziewiąty gwarek stanął w Opatowicach
06 grudnia 2021 r. | 06:30

To już dziewiąta figura gwarka, jaka stanęła w naszym mieście. Tradycyjnie z okazji Barbórki odsłoniliśmy dziś kolejną figurę – tym razem inspirowaną pracą, która wygrała ogłoszony przez Urząd Miejski konkurs, autorstwa Szymona Malinowskiego. Ozdobiła skwer przy Tarnogórskim Centrum Kultury w Opatowicach.

Odsłonięciu towarzyszyli jak zawsze gwarkowie, górnicy z bobrownickiego Klubu Górnika, radni Rady Dzielnicy Opatowice oraz sąsiednich dzielnic oraz członkinie opatowieckiego Koła Gospodyń Wiejskich.

– Mamy już pomysł na posadowienie kolejnego pomnika – w reprezentacyjnym miejscu – na Placu Wolności, który w przyszłym roku będzie rewitalizowany. W ankiecie zapytamy mieszkańców, jaka rzeźba miałaby tam stanąć. Nie koniecznie musi być to tym razem gwarek – mówił podczas uroczystości burmistrz Arkadiusz Czech. 

Przypomnijmy, poprzednie figury, najpierw autorstwa Norberta Jastalskiego, posadowione są przy ulicy Krakowskiej, Rynku oraz przy dworcu autobusowym; kolejne wykonane na podstawie rzeźb Alojza Niedbały stanęły na Kaczyńcu, na skwerze przy Opolskiej, w Bobrownikach Śląskich oraz w Reptach Śląskich. Ósma zaprojektowana przez Jana Liska pojawiła się w Starych Tarnowicach przy starym kościele św. Marcina. 

Jakie imię będzie nosił dziewiąty gwarek? Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Rady Dzielnicy zaproponowali, aby był to Erwin.