Dzwonnica Gwarków wczoraj i dziś
17 maja 2021 r. | 07:16

– Każde miejsce ma swój symbol: Paryż ma Wieżę Eiffla, Włosi pizzę, a my Dzwonnicę Gwarków – mówił dziś podczas otwarcia wystawy w ramach Nocy Muzeów w Muzeum w Tarnowskich Górach Stanisław Wyciszczak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, społeczny opiekun dzwonnicy.

Ekspozycja nosi tytuł „Już się rozlega miły głos… Dzwonnica Gwarków wczoraj i dziś”.

– Tarnowskie Góry mają wiele rozpoznawalnych miejsc, ale Dzwonnica Gwarków jest w pewien sposób wyjątkowa. To artefakt, który lata temu mógł zwyczajnie zaginąć i nikt by o nim dziś nie pamiętał, ale staraniem Pana Stanisława Wyciszczaka – z kopalni w Bobrownikach przeniesiono go do centrum miasta. Również staraniem tejże osoby oraz stowarzyszenia – niedawno dzwon trafił do muzeum – mówił dziś z kolei burmistrz Arkadiusz Czech.

Obecny dziś w Muzeum Pan Stanisław był społecznym opiekunem dzwonnicy przez prawie 60 lat.
– Ten dzwon był dla mnie sercem przez 60 lat. Codziennie przechodziłem obok dzwonnicy i patrzyłem, czy jakiś element nie wymaga naprawy – wspominał dziś Wyciszczak. – Byłem jedną z 63 osób w specjalnej grupie, która przejęła opiekę nad tarnogórskimi zabytkami. Mi przypadła właśnie dzwonnica. Do dziś przechowuję w honorowym miejscu nominację – tak zwany list uwierzytelniający, a podstawie którego przekazano mi ten obowiązek – opowiadał.

Zbigniew Pawlak, prezes SMZT podkreślił, że nasza dzwonnica jest najprawdopodobniej jedyną tego typu budowlą w Europie.
– Już piąte pokolenie w naszym SMZT uświadamia tarnogórzan, że nasze miasto jest wyjątkowym miejscem. Dzwonnica to oczywiście nie jedyny symbol miasta, ale wyjątkowy. Nie ma takiej drugiej w Polsce, a może i w Europie. Przygotowując wniosek o wpis podziemi na listę UNESCO odwiedziłem wiele miejsc, ale nigdzie nie znałem takiej dzwonnicy – mówił dziś Zbigniew Pawlak, przypominając jednocześnie o „Tarnogórskim Dzwoneczku” – górniczej pieśni nawiązującej do naszej dzwonnicy, do której słowa napisał Rudolph von Carnall. – To utwór śpiewany do dziś w państwach niemieckojęzycznych. Myślę, że wykonując go często nie wiedzą nawet, że to chodzi o nasz dzwoneczek.

Po wystawie on line oprowadzał dziś jej kurator – Marek Panuś, historyk, pracownik naszego muzeum.
– Kiedy otrzymałem zadanie stworzenia wystawy o Dzwonnicy bałem się, że powstanie ekspozycja bardzo banalna i schematyczna. Jednak wchodząc w coraz mniejsze uliczki tematyczne przekonałem się, że to przebogaty temat. To nie tylko historia obiektu ale społeczna lekcja o tym, jak dbać o wspólne dziedzictwo. To zadanie nas wszystkich – mówił podczas otwarcia.
Wystawa czynna będzie do 22 sierpnia.
Wszystkie wydarzenia Nocy Muzeów zobaczyć można na profilu instytucji na FB: https://www.facebook.com/muzeumtg