Ferie z UNESCO 30 % taniej!
11 stycznia 2024 r. | 06:00

Zapraszamy do Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, gdzie na czas ferii zimowych (od 13 stycznia do 18 lutego) bilety będą tańsze o 30%!

Ulga dotyczy biletów normalnych i ulgowych na tradycyjne formy zwiedzania podziemi.

Cennik:
Zabytkowa Kopalnia Srebra 50 zł i 43 zł (ceny regularne: 72 i 62 zł)
Sztolnia Czarnego Pstrąga 43 zł i 36 zł (ceny regularne: 62 i 52 zł)

Zabytkowa Kopalnia Srebra to unikatowe w skali świata miejsce, gdzie uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. W labiryncie korytarzy można na własnej skórze poczuć surowy klimat, w którym kiedyś górnicy wydobywali podziemne skarby. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Podziwiać można także przyrodę (i to przez cały rok): różne gatunku grzybów, porostów oraz niezwykłe zjawiska przyrodnicze (w tym jedyny w Europie lej krasowy). 40 m pod ziemią jest zawsze 10 stopni C, a pogoda na zewnątrz nie ma żadnego wpływu na zwiedzanie. Na terenie kopalni znajduje się restauracja „Szynk na Grubie°”, sklep z pamiątkami, minerałami oraz bezpłatny parking. Trasa Zabytkowej Kopalni Srebra jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Sztolnia Czarnego Pstrąga (oddalona od kopalni niecałe 5 km) to jedyna w Polsce wciąż działająca sztolnia odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Pod ziemią można dowiedzieć się, w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznać niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy. Przy odrobinie szczęścia jest szansa natknąć się na pływające pstrągi lub zimujące nietoperze. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią turyści wsiadają do łodzi i w tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, przepływają odcinek 600 m (ruch odbywa się wahadłowo).  Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Wędrując czerwonym szlakiem można przespacerować się do Bramy Gwarków, gdzie wody sztolniowe opuszczają podziemia i poprzez tzw. roznos (sztuczne koryto) wpływają kilkaset metrów dalej, do rzeki Dramy.

KUP BILET