Halina Mlynkova z kolędą dla Syrii
24 stycznia 2022 r. | 06:06

Halina Mlynkova, znana piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów zaśpiewała wczoraj, w niedzielę w kościele pw. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach. Kolędy i związane z okresem bożonarodzeniowym utwory wybrzmiały w ramach koncertu „Kolęda dla Syrii”.

Zorganizowany przez Caritas Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych koncert sfinansował Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

„Koncert „Kolęda dla Syrii” ma przyczynić się do przypomnienia mieszkańcom miasta oraz Śląska o tragedii, jaka spotkała naród syryjski. Tym wydarzeniem pragniemy dać nadzieję Syryjczykom w możliwość odbudowania zniszczonego Aleppo” – napisali organizatorzy. 

Przed koncertem o prowadzonym przez Caritas programie „Rodzina rodzinie”, który wspiera mieszkańców zniszczonej przez wojnę Syrii, opowiedział Salim z Aleppo.

– Trzy lata temu przyjechałem na studia do Polski, a wcześniej byłem koordynatorem programu „Rodzina rodzinie” w Aleppo. Młodość spędziłem w Syrii – kraju, który jest piękny i w którym panował pokój. Kiedy zaczęła się wojna, która na samym początku nie dotknęła Aleppo, oglądaliśmy te tragiczne wydarzenia w telewizji jak jakiś film. Powoli jednak docierało do nas, że to wszystko dzieje się w naszym kraju. Potem słyszeliśmy już wybuchy z oddali i dopadł nas strach. Wojna zbliżała się do naszych dzielnic i domów – wspominał Salim. – Ostatecznie zaczęliśmy osobiście doświadczać jej skutków, nasi bliscy i przyjaciele ginęli lub byli ranni. Wojna przedłużała się, a my czuliśmy się samotni w naszej tragedii. Czuliśmy, że wojna w Syrii już nikogo nie interesuje. Byliśmy też bezsilni, bo pojedyncze osoby nie mają wpływu na sytuację w kraju. Program „Rodzina rodzinie” dał nam poczucie, że ktoś o nas myśli i się z nami solidaryzuje – podkreślił, dodając, że osoby, które korzystają z programu darczyńców z Polski traktują ich jak przyjaciół. – To dzięki ofiarodawcom mogą kupić jedzenie i leki. Dziękuję za nadzieję i ulgę, która przynosicie rodzinom w Syrii – mówił Salim. 

Program pomocy rodzinom na Bliskim Wschodzie wsparł  już 10 tysięcy ludzi. Prowadzony jest od 2016 roku i od tego czasu przekazano potrzebującym Syryjczykom oraz mieszkańcom Strefy Gazy 63 mln złotych.

Koncert Haliny Mlynkovej był drugim w serii „Kolęda dla Syrii”, jaki zorganizował Caritas Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach. Pierwszy odbył się w 2020 roku, wystąpiła wówczas Olga Bończyk.