Industriada 2024 w Dzień Dziecka i nie tylko
27 maja 2024 r. | 20:34

1 czerwca na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra i ponad 40 innych obiektach Szlaku Zabytków Techniki rozpocznie się kolejna INDUSTRIADA! Dzień wcześniej – w ramach rozruchu – szykuje się muzyczny happening!

W tym roku, tak samo jak wcześniej bywało, Święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli 𝗜𝗡𝗗𝗨𝗦𝗧𝗥𝗜𝗔𝗗𝗔 𝟮𝟬𝟮𝟰 będzie obchodzone w Tarnowskich Górach przez dwa dni!  Po 6 latach przerwy festiwal znów rozpocznie się w Zabytkowej Kopalni Srebra.
Start 31 maja tzw. Happeningiem w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach .
Tegorocznym motywem festiwalu jest hasło: „15 lat razem”, które potraktujemy jako wspólne wyjście na urodziny do „solenizanta”, którego bardzo lubimy, podziwiamy i szanujemy. Tym solenizantem jest Szlak Zabytków Techniki, jako kompleks, ale także jako poszczególne jego obiekty, którymi w Tarnowskich Górach są Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga.
PROGRAM NA PIĄTEK
18.00 Oficjalne rozpoczęcie
18.30 Małe TGD
20.00 Elektryczne Gitary
DATA:
MIEJSCE: Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra (ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry)
WSTĘP BEZPŁATNY
𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠 NA SOBOTĘ

⚒️🧡11:00 – 17:00
𝗨𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝘆 𝘇 𝗞𝗮𝗿𝗹𝗶𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗶 𝗚𝘄𝗮𝗿𝗸𝗶𝗲𝗺 – 𝘇𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘄𝗼𝗱𝗻𝗶𝗸𝗶𝗲𝗺 MASZYNOWNI ŻYWIOŁÓW (nowość)
Maszynownia Żywiołów, nowy produkt turystyczny Zabytkowej Kopalni Srebra pokazuje wodę przez pryzmat naszego wspólnego dziedzictwa, edukuje poprzez wykorzystanie animacji i interaktywnych urządzeń oraz materiałów. Naszymi wirtualnymi przewodnikami są Karlik, czyli ciekawy świata chłopiec, odkrywca, żądny wiedzy i kreatywny oraz Gwarek, który występuje w formie jednego z bohaterów popularnej gry komputerowej MINECRAFT. Odkryciem dla zwiedzających może być także sam budynek, który jest samowystarczalny energetycznie dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii magazynowania lodu pod ziemią.
PARTNERZY: Viessmann, Veolia, Fundacja Veolia, SolarEis, SolarEdge, Politechnika Śląska, Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia
Częstotliwość wydarzenia: co 60 minut
Bilety dostępne przez internet /
www.bilety.kopalniasrebra.pl (Zabytkowa Kopalnia Srebra /
1 czerwca)
⚒️🧡9:00 – 19:00
𝗭𝗮𝗯𝘆𝘁𝗸𝗼𝘄𝗮 𝗞𝗼𝗽𝗮𝗹𝗻𝗶𝗮 𝗦𝗿𝗲𝗯𝗿𝗮 – 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗼𝘄𝗲 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗰𝘁𝘄𝗼 – 𝘇𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘄𝗼𝗱𝗻𝗶𝗸𝗶𝗲𝗺
Odwiedź wyjątkową w skali świata kopalnię, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową, odkryj kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedz się jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. Tylko tu poczujesz klimat dawnej górniczej pracy i przepłyniesz łodziami podziemną rzekę.
Na trasę turystyczną składają się: film w sali kinowej, nowoczesne muzeum multimedialne, spacer podziemnym labiryntem korytarzy, rejs łodzią.
✅Jedyny w woj. śląskim zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
✅Pierwszy w regionie obiekt ze Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej
Bilety dostępne przez internet /
www.bilety.kopalniasrebra.pl (Zabytkowa Kopalnia Srebra /
1 czerwca)
🚂𝗦𝗞𝗔𝗡𝗦𝗘𝗡 𝗠𝗔𝗦𝗭𝗬𝗡 𝗣𝗔𝗥𝗢𝗪𝗬𝗖𝗛:
⚒️🧡12:00 – 18:00
𝗚𝗼𝘀́𝗰𝗶𝗲, 𝗴𝗼𝘀́𝗰𝗶𝗲 𝘄 𝗸𝗼𝗽𝗮𝗹𝗻𝗶 – 𝗵𝗮𝗽𝗽𝗲𝗻𝗶𝗻𝗴
Na każdych urodzinach najważniejsi obok solenizanta są goście. Z jednej strony będą to znane postaci historyczne (stroje, charakteryzacja, rekwizyty, opracowanie animacyjne), które odwiedziły królewską kopalnię ołowiu i srebra Fryderyk, której spadkobiercą kulturowym jest dziś Zabytkowa Kopalnia Srebra. Gośćmi będą także wszyscy uczestnicy INDUSTRIADY, którzy po wejściu na teren kopalni otrzymają jeden z atrybutów urodzinowych z akcentami industriadowymi (czapeczka, balonik, trąbka).
⚒️🧡12:00 – 18:00
𝗣𝘆𝗿𝗹𝗶𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗶 𝘇̇𝗲𝗹𝗼𝘀𝗸𝗶𝗲𝗺 – 𝗽𝗶𝗸𝗻𝗶𝗸
Każde urodziny to również gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. W ramach wspólnej integracji warto nieco rozprostować kości i uruchomić szare komórki. W naszym Skansenie Maszyn Parowych stworzymy więc specjalną strefę gier, które nawiązywać będą zarówno do motywu przewodniego INDUSTRIADY, ale także do Dnia Dziecka. Oprócz tradycyjnych gier urodzinowych, takich jak kalambury i gry planszowe, na INDUSTRIADZIE pojawią się także gry dostosowane do charakterystyki obiektu. Przewodnikami po naszej kopalnianej strefie gier będą dwie postaci – Karlik, czyli ciekawy świata chłopiec, odkrywca, żądny wiedzy i kreatywny oraz Gwarek, jego wirtualny przyjaciel, który występować będzie w formie jednego z bohaterów popularnej gry komputerowej MINECRAFT.
⚒️🧡12:00 – 15:00
𝗡𝗮 𝘀𝘁𝗮𝗿𝗲𝗷 𝗸𝗹𝗶𝘀𝘇𝘆 – 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝗳𝗼𝘁𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲 (prowadzący: Łukasz Wyglendacz) / ZAPISY
Dobrze by było, gdyby każde urodziny uwiecznić na fotografii. INDUSTRIADA to dobry moment, by nauczyć się starej, lecz sprawdzonej techniki wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura. To tzw. fotografia otworkowa, która nie wymaga użycia żadnej elektroniki, a jedynie prostych elementów takich jak: pudełko kartonowe i materiał światłoczuły.
Rezerwacja wydarzenia
E-mail: marketing@kopalniasrebra.pl
⚒️🧡13:00 – 16:00
𝗪 𝗼𝗴𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗺𝘆𝘀ł𝗼𝘄𝘆𝗺 – 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝗸𝗿𝗲𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗲 / ZAPISY
Geburstag to nie tylko geszynki, ale także kwiaty: i te cięte i doniczkowe. Proponujemy dla dorosłych niecodzienne warsztaty z tworzenia m.in. ogrodów wertykalnych i lasów w słoiku. Nawiązując do jednego z poprzednich motywów INDUSTRIADY, tj. „Natura w Przemyśle”, będziemy mogli pracować z roślinami, niczym słynny botanik i odkrywca Aleksander von Humboldt, który badał pod tym kątem ówczesną kopalnię ołowiu i srebra Fryderyk.
Rezerwacja wydarzenia
E-mail: marketing@kopalniasrebra.pl
⚒️🧡14:00 – 17:00
𝗦𝘁𝗿𝗲𝗳𝗮 𝗱𝗼𝘀́𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗲𝗻́ – 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝗻𝗮𝘂𝗸𝗼𝘄𝗲
W trakcie pokazów naukowych dzieci będą miały okazję uczestniczyć w różnorodnych eksperymentach, które rozbudzą ich ciekawość i kreatywność. Od magicznych fontann po tajemnicze znikające iluzje wody – nasze pokazy zapewnią mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń! To idealna okazja, aby połączyć naukę z zabawą i uczynić indutriadowe urodziny niezapomnianym przeżyciem, które pozostanie w pamięci na długo!
⚒️🧡14:00 – 17:00
𝗚𝗲𝘀𝘇𝘆𝗻𝗸𝗶 – 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝗸𝗿𝗲𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗲
To wydarzenie, które przeniesie Cię w świat inspiracji, wyobraźni i twórczości. To wyjątkowa okazja do odkrycia swojego artystycznego potencjału oraz rozwijania umiejętności w różnych dziedzinach kreatywnego wyrażania się. Tym razem prezentów nie otrzyma solenizant, tylko zaproszeni goście, którzy wezmą udział w warsztatach.
⚒️🧡14:00 – 16:00
𝗪𝗶𝗲𝗿𝘀𝘇 𝗻𝗮 𝘂𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝘆 – 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝗸𝗿𝗲𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗲
Już od zarania przybywający do naszej kopalni goście przelewali swoje myśli i życzenia na papier, czyli do Złotej Księgi Tarnowskich Gór. Tak jak zrobili to Wolfgang Goethe, czy Ignacy Krasicki, każdy z uczestników warsztatów poetyckich będzie mógł wpisać się do współczesnej Złotek Księgi, który to wpis poprzedzą zajęcia poetyckie z Andrzejem Kanclerzem, nagrodzonym w tym roku przez Ministra Kultury brązową odznaką Gloria Artis.
⚒️🧡14:00 – 17:00
𝗟𝗮𝘂𝗿𝗸𝗮 𝘇 𝗴𝗿𝘂𝗯𝘆 – 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝗽𝗹𝗮𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗲
Jak to się mówi, z okazji urodzin należą się życzenia! Oprócz standardowych życzeń, uczestnicy będą mieli okazję stworzyć coś wyjątkowego – jedną ogromną, wspólną laurkę, aby uczcić 15-lecie INDUSTRIADY. Takie dzieło będzie nie tylko wyrazem szacunku dla jubileuszu, ale również manifestacją wspólnej pasji i zaangażowania w tworzenie niezapomnianych chwil na przestrzeni lat.
⚒️🧡14:00 – 17:00
𝗣𝗮𝗹𝗰𝗲 𝗹𝗶𝘇𝗮𝗰́ – 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝗸𝘂𝗹𝗶𝗻𝗮𝗿𝗻𝗲
Na każdych urodzinach nie bez znaczenia jest także poczęstunek. Zaserwujemy gościom tradycyjne śląskie menu urodzinowe, czyli szałot, frankfuterki oraz kołocz, ale oprócz tego, dla najmłodszych łasuchów zaprosimy na warsztaty kulinarne związane z dekorowaniem wypieków, oczywiście kolor pomarańczowy i logo Szlaku Zabytków Techniki będą miały charakter dominujący. Kto wie co jeszcze pojawi się na stole. Warsztaty poprowadzi 𝗚𝗿𝘇𝗲𝗴𝗼𝗿𝘇 𝗕𝗶𝗲𝗻 𝗠𝗮𝘀𝘁𝗲𝗿𝗖𝗵𝗲𝗳 𝗧𝗩𝗡 💥
⚒️🧡15:00 – 17:00
𝗪𝘀𝗽𝗼𝗺𝗶𝗻𝗸𝗶 – 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝗸𝗿𝗲𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗲
Jak wyglądał industriadowy świat 15 lat temu, a jak będzie wyglądał za 15 lat. Urodziny to bowiem dobry czas, żeby powspominać jak to drzewiej bywało i jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość. Oprócz wspomnień uczestnicy będą mogli zaproponować m.in. kolejne motywy święta Szlaku Zabytków Techniki
⚒️🧡18:00 – 22:00
𝗠𝘂𝘇𝘆𝗸𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗲 – 𝗸𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁
Drewniany podest, girlandy, lampki i… muzykanty z wieżą kopalnianą w tle. Fajrowanie urodzin to także tańcowanie i wspólne śpiewanie. Nie zabraknie kapeli z tradycyjnymi piosenkami, do tańca i do wspólnego śpiewania. A wszystko to z maszynowym anturażem skansenu i kopalni.
⚒️🧡9:00 – 19:00
𝗦𝗿𝗲𝗯𝗿𝗻𝗮 𝗰𝗶𝘂𝗰𝗵𝗰𝗶𝗮 – 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗷𝗮𝘇̇𝗱𝘇̇𝗸𝗮 𝗸𝗼𝗹𝗲𝗷𝗸𝗮̨
Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to atrakcja przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Niewielki pociąg składa się z czterech wagoników, które mogą pomieścić ok. 16 osób. Trasa kolejki o rozstawie szyb zaledwie 7 i ¼ cala (ok. 18,5 cm) ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcz niezapomnianych przeżyć.
Ceny zgodnie z obowiązującym cennikiem https://kopalniasrebra.pl/cennik/

Dworzec kolejki znajduje się przy budynku kopalni. Bilety do nabycia w kasie kopalni lub na dworcu (płatność gotówką lub kartą).