Ostatnio król Polski był w Mieście Gwarków w drodze do Wiednia w sierpniu 1683 roku, dziś jego pomnik pojawi się na Rynku przed południem. Zostanie u nas miesiąc.
Uroczyste powitanie pomnika w udziałem członków tarnogórskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, inicjatorów jego sprowadzenia do Srebrnego Miasta, zaplanowano w piątek (29.10.) na godz. 12.00.
Pokaźnych rozmiarów (8 na 3 metry) pomnik powstał w odlewni Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych według projektu prof. Czesława Dźwigaja w 2015 roku.
Pierwotnie miał stanąć na podwiedeńskim Kahlenbergu czyli miejscu, skąd wojska pod dowództwem króla Polski wyruszyły na Turków w ramach Odsieczy Wiedeńskiej. Obelisk miał stanąć na wzgórzu w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, czyli 12 września 2018 roku. Tak się z powodu komplikacji i niezgodności co do jego ostatecznego wyglądu nie stało, gdyż negatywną opinię na jego temat wydała Wiedeńska Rada Doradczej ds. Pomników i Miejsc Pamięci.
Pomnik, który został w Polsce, odwiedził od tego czasu m.in. Kraków, Częstochowę, Warszawę i Racibórz. Teraz, dzięki inicjatywie Bractwa Kurkowego, przyszła kolej na Tarnowskie Góry, gdzie Sobieski w drodze do Wiednia przebywał od 20 do 22 sierpnia 1683 roku. To tutaj, wówczas już poza granicami Rzeczpospolitej, żegnał się ze swoją żoną, królową Marysieńką, a w zbiorach tarnogórskiego Muzeum zgromadzono wiele interesujących zabytków upamiętniających monarchę, jak również pamiątek związanych z tym okresem historii Rzeczypospolitej. Przypominamy, że król wraz z dworem i żoną uczestniczy jako główna postać w gwarkowskim pochodzie od samego początku imprezy.
Jutro o godz. 12.00 Bractwo powita króla na Rynku w pełnym rynsztunku. W Muzeum niezmiennie oglądać poświęconą można wystawę
Ekspozycję zaaranżowano tak, by przypominała wnętrze namiotu tureckiego. Zaprezentowano tutaj m.in. kilka XVIII-wiecznych portretów króla. Jednym z nich jest dużych rozmiarów wizerunek Jana III Sobieskiego, ciekawostkę stanowią także XIX-wieczne miniatury portretowe oraz obrazy ukazujące zwycięstwo pod Wiedniem autorstwa Piotra Łuczyńskiego z pierwszej połowy XIX wieku oraz powitanie króla Sobieskiego przez wiedeńczyków po zwycięstwie nad Turkami, namalowane w 1840 roku przez Zygmunta Grimera.
Więcej o wystawie Wiwat Jan III Sobieski tutaj.