Kolej do lotniska w 2023 roku – zapewniają premier i minister
01 września 2020 r. | 07:00

W Tarnowskich Górach gościli w sobotę: Premier RP Mareusz Morawiecki oraz Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Wizyta oraz konferencja prasowa pod tarnogórskim dworcem PKP związane były z promocją programu “Kolej+” oraz z przygotowaniami do odbudowy linii 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie, czyli połączenia kolejowego do lotniska Katowice-Pyrzowice. Odbudowana linia nr 182 stanie się kluczowym połączeniem kolejowym dla całego Śląska i alternatywą dla samochodu w dojazdach do Katowic.

– Inicjujemy dziś odbudowę linii kolejowej 182 w miejscu charakterystycznym – w Tarnowskich Górach, gdzie zaczynały się onegdaj prace związane ze stworzeniem Magistrali Węglowej ze Śląska do Gdyni. W latach II Rzeczpospolitej mój dziadek był kolejarzem i wtedy też koleje były synonimem solidności i punktualności – mówił premier Morawiecki, który przy okazji wizyty złożył kwiaty pod pomnikiem ku pamięci kolejarzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, kolejowej “Solidarności” oraz poświęconej inżynierowi Józefowi Nowkuńskiemu, twórcy Magistrali Węglowej. – Odbudowa kolei to proces niezwykle ważny dla pobudzenia gospodarczego w wielu miastach i regionach naszego kraju.Dzięki tej inwestycji czwarte co do wielkości polskie lotnisko – Port Katowice – Pyrzowice uzyska dobre połączenie kolejowe, ale także 9 innych miejscowości uzyska lub odzyska połączenie kolejowe – dodał premier.
Dzisiaj trwa etap wyboru wykonawcy inwestycji, jaką jest odbudowa linii 182.
– Prawdopodobnie, jeżeli nie będzie odwołań w połowie października zostanie podpisana umowa, opiewająca na niebagatelną kwotę 800 mln zł. W wreszcie w 2023 roku pojadą pociągi, a dla mieszkańców regionu dostępnych będzie 9 przystanków – poinformował minister Adamczyk.

Dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór jak i Zawiercia. Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwóch dwupoziomowych skrzyżowań z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW-913 relacji Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). PKP PLK planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, dla towarowych – 80 km/h, natomiast dopuszczalny nacisk na oś ma wynieść 221 kN/oś.

– Odbudowa kolei to proces niezwykle ważny dla pobudzenia gospodarczego w wielu miastach i regionach naszego kraju. Dzięki tej inwestycji czwarte co do wielkości polskie lotnisko – Port Katowice – Pyrzowice uzyska dobre połączenie kolejowe, ale także 9 innych miejscowości uzyska lub odzyska połączenie kolejowe – zaznaczył premier.

W ramach rządowego programu Kolej + złożono już ponad setkę projektów. Inwestycje finansowane są częściowo z budżetu centralnego, częściowo ze środków europejskich. 

– Wprawdzie w pociągach jest pierwsza i druga klasa ale w połączeniach kolejowych między wielkimi miastami a mniejszymi miejscowościami, w dostępności do kolei nie powinno być pierwszej i drugiej klasy. Powinna być równomiernie rozłożona sieć kolejowa – sieć modernizowana. Jestem przekonany, że linia 182 jest częścią wielkiego projektu cywilizacyjnego i rozwojowego naszego kraju – podkreślił szef Rady Ministrów.