Koronawirus: powrót do szkół i krótsza izolacja
10 lutego 2022 r. | 07:27

Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację. Zmienione będą też zasady dotyczące kwarantanny. Z kolei od 21 lutego wszyscy uczniowie (poza przebywającymi na feriach) wracają do nauki stacjonarnej. O decyzji poinformowali dziś na konferencji minister Przemysław Czarnek wraz z ministrem Adamem Niedzielskim.

Izolacja osób zakażonych koronawirusem zostanie skrócona do 7 dni od 15 lutego. Kwarantanna domowników będzie zrównana z izolacją, a w związku z tym zlikwidowana zostanie instytucja tzw. kwarantanny z kontaktu – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapadła również decyzja, by przywrócić około 5000 łóżek przeznaczonych dla osób z COVID-19 do systemu zwyczajnego leczenia.

Nowe zasady:
– od 15 lutego będzie stosowana 7-dniowa izolacja, zamiast 10-dniowej
– od 15 lutego będzie naliczana kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny
– zostanie zlikwidowana instytucja tzw. kwarantanny z kontaktu
– od 11 lutego zniesiona zostanie kwarantanna przyjazdowa (z państw spoza strefy Schengen skrócona zostanie z 10 do 7 dni)

Niedzielski odnosząc się do kwestii likwidacji instytucji tzw. kwarantanny z kontaktu powiedział, że osoby, które będą się czuły gorzej po takim kontakcie, powinny być uczulone na konieczność wykonania testu i poddania się – w konsekwencji – izolacji.

Z kolei minister Przemysław Czarnek poinformował na konferencji, że podjęta została decyzja o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej uczniów z klas od 5 do 8 i szkół ponadpodstawowych o tydzień. 

– Wszystkie szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego – powiedział.