Majówka po tarnogórsku na rowerach!
08 maja 2023 r. | 06:55

Rajdem rowerowym uczcili Święto Flagi RP tarnogórzanie prowadzeni przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. 3 maja nie obyło się bez tradycyjnych uroczystości pod kościołem Piotra i Pawła.

Wciągnięciem flag na maszty przez uczniów mundurowych klas działających w Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach, odśpiewaniem hymnu oraz rajdem rowerowo-kijkowym uczcili tarnogórzanie święto Flagi RP. Blisko setka rowerzystów i nordicwalkingowców zorganizowanych po raz kolejny przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku wyruszyła po odśpiewaniu hymnu w kierunku #HałdyPopłuczkowej. Było wesoło, sportowo i biało-czerwono:)
—————————————————–
– Konstytucya… ma zabezpieczyć wolność i niepodległość, utwierdzić naszą i przyszłych pokoleń szczęśliwość – zacytował słowa króla Stanisława Augusta Bartosz Skawiński, Zastępca Burmistrza Tarnowskich Gór ds. Gospodarczych w przemówieniu z okazji święta 3 maja . Podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja burmistrz wskazał, że obchodzimy święto radosne, ale i pełne dumy z dokonań poprzednich pokoleń. I to te pokolenia pozostawiły nam cenną naukę.
– Konstytucja to dokument wyrastający z doświadczeń przeszłości, ale wyznaczający drogę do przyszłości – wolnej, niepodległej i szczęśliwej. Nam również o taką przyszłość chodzi. Budujemy ją i będziemy budować wspólnie każdego dnia – wskazał Skawiński, któremu z ramienia miasta towarzyszył Adrian Wolnik, Przewodniczący Rady Miejskiej, Jolanta Tuszyńska – Zastępczyni Burmistrza ds. Społecznych, Sekretarz Miasta Aleksandra Gajda oraz Mariusz Konopka – Skarbnik Miasta.
Razem z nim przemowy pod kościołem Piotra i Pawła wygłosili przedstawiciele powiatu, samorządowcy, kwiaty pod tablicami pamiątkowym złożyły także liczne delegacje.
Za artystyczną stronę uroczystości jak zwykle odpowiadała Tarnogórska Orkiestra Dęta, a także przedszkolaki dzieci z Przedszkola „Wesoła Jedyneczka”.

Jak co roku przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Burmistrza Tarnowskich Gór z okazji rocznicy wybuchu III powstania śląskiego z 1921 roku złożyli też kwiaty i zapalili znicze przy pomnikach: Teofila Królika na cmentarzu przy kościele św. Anny, przy krzyżu powstańczym przy ul. Gliwickiej, na cmentarzu w Strzybnicy – przy grobie Józefa Brailicha, przy głazie w Reptach Śląskich, przy pomniku w Parku w Strzybnicy oraz w lesie przy drodze do Pniowca, gdzie w 1939 roku zamordowano harcerzy i działaczy powstańczych.