Maseczka na twarzy zagrożeniem dla życia?
27 kwietnia 2020 r. | 18:46

Od 16 kwietnia jest nakaz noszenia maseczek na twarzy w miejscach publicznych, mimo wcześniejszych zapewnień ministrów i ekspertów, że nie ma z niej korzyści, a nawet stwarza zagrożenie. Cóż się zatem zmieniło?

W przypadku maseczek, które nie są dopasowane (szczelne), powietrze „z teoretycznymi wirusami” swobodnie wnika przez szczeliny. W przypadku maseczek szczelnych pory, przez które oddychasz są i tak zbyt duże, aby zatrzymać hipotetyczne wirusy. Jest to sytuacja podobna do tej, w której ktoś zakłada w oknie kraty myśląc, że zabezpieczą go one przed muchami.

Maseczka spełnia jakąkolwiek rolę tylko do czasu zawilgnięcia. Potem powinna być wyrzucona i zamieniona na nową (ponieważ wilgoć powoduje przyklejanie się i namnażanie mikroorganizmów z powietrza). Długotrwałe używanie tej samej maseczki grozi infekcją.

Długotrwałe używanie jakiejkolwiek maseczki, zwłaszcza szczelnej zagraża zdrowiu a nawet życiu. Przewlekłe niedotlenienie może prowadzić do takich problemów jak:

 • zaostrzenie istniejących chorób,
 • bóle i zawroty głowy
 • zaburzenia poznawcze czyli problemy z pracą mózgu
 • problemy z układem oddechowych
 • problemy z krążeniem
 • zwiększone ryzyko zawału serca
 • zaburzenia odporności

Jeśli chodzi o ogół społeczeństwa prawdopodobnie nikt nie przestrzega skomplikowanej instrukcji stosowania maseczki. Noszenie maseczki w inny sposób niż zgodny z instrukcją nie zapobiega infekcji i szkodzi zdrowiu.

Czy wiesz, że zgodnie z procedurą przed użyciem maski powinien Cię przebadać lekarz (czy nie będzie ona szkodzić Twojemu zdrowiu? Powinieneś też przejść test dopasowania maski.

Jak to możliwe, że maski na twarz mają kluczowe znaczenie dla ochrony pracowników służby zdrowia, ale są nieskuteczne lub szkodliwe dla ogółu społeczeństwa?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Dla pracowników służby zdrowia sama maska na twarz jest tylko elementem znacznie bardziej kompleksowego „Programu ochrony układu oddechowego” wymaganego przez Administrację Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) ( 29 CFR 1910.134 ). Tylko całkowita zgodność z tym standardem gwarantuje, że ktoś jest faktycznie chroniony.

Przyczyny szkodliwości noszenia masek przez ogół społeczeństwa:

 • Niewłaściwy wybór maski
 • Nieprzeprowadzenie wymaganych testów medycznych
 • Nieprzeprowadzanie testu dopasowania
 • Nieprzeprowadzenie indywidualnego szkolenia

JEŚLI NIE ZASTOSUJESZ SIĘ DO POWYŻSZYCH ZALECEŃ NARAŻASZ SIĘ NA NASTĘPUJĄCE POWAŻNE ZAGROŻENIA:

 • Teraz oddychasz więcej z powodu ograniczonego przepływu powietrza przez maskę; jeśli twoja maska nie jest szczelna, bierzesz częstsze, głębsze oddechy otaczającego cię powietrza.
 • Będziesz częściej dotykać twarzy ze względu na ciągłe odczucie dyskomfortu.
 • Gdy twoja maska zawilgnie będzie zbierać mikroorganizmy z otoczenia.
 • Twój głos jest stłumiony; być może będziesz musiał zbliżyć się do ludzi, aby mogli cię usłyszeć.
 • Zwiększone trudności z oddychaniem mogą zaostrzyć inne problemy zdrowotne.
 • Grożą Ci problemy z układem oddechowym i krążenia w tym zawał serca

https://www.triumvirate.com

NAJPOWAŻNIEJSZYM SKUTKIEM PRZEWLEKŁEGO NOSZENIA MASKI JEST NIEDOTLENIENIE

„Podczas gdy źle dopasowane maski wpuszczają zanieczyszczenia [w tym teoretyczne wirusy], maska, która przylega zbyt dobrze powoduje, że osoba nosząca pracuje ciężej niż podczas oddychania bez maski. Może to mieć kilka niekorzystnych skutków fizjologicznych, gdy maska jest noszona przez długi czas. Ponadto wydychany dwutlenek węgla może zostać uwięziony w przestrzeni maski i ponownie wchodzić do ciała za każdym razem, gdy użytkownik maski wdycha powietrze. Dostarcza to mniej tlenu do organizmu niż wtedy, gdy osoba nie nosi maski.

„Może to prowadzić do niedotlenienia, duszności, problemów z oddychaniem i zawałów serca” – powiedział dr D Saha, naukowiec i dodatkowy dyrektor w Centralnej Radzie Kontroli Zanieczyszczeń.

dr D Saha zwrócił też uwagę, że maski są potencjalnym źródłem bakterii i wirusów. „Wilgoć z wydechu wewnątrz maski, gdy jest w stałym kontakcie z ciepłym ludzkim ciałem o temperaturze 37 stopni Celsjusza, staje się idealnym miejscem do rozwoju wirusa i bakterii” – powiedział. Może to spowodować wzrost mikroorganizmów na maskach i pomóc w rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak grypa.

https://scroll.in

Maseczki – opinie ekspertów

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: Maseczki nie zabezpieczają przed wirusem, nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Nie wiem po co ludzie je noszą – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę (26 lutego) w porannej audycji RMF FM.

„Chodzenie w maseczce po ulicy nie ma sensu. Jest wręcz szkodliwe. Maseczka robi się wilgotna po dwóch godzinach i sama w sobie kumuluje drobnoustroje i wirusy” – powiedział w programie “Money. To się liczy” Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.

https://www.money.pl
https://wideo.wp.pl

WHO: „Może maseczki mogą dawać poczucie bezpieczeństwa, ale nic poza tym” – mówi dr Paloma Cuchí, przedstawicielka WHO w Polsce.

„Maseczki nieodpowiednio stosowane mogą stać się przyczyną infekcji”. (Medycyna praktyczna za WHO)

https://www.mp.pl
https://pulsmedycyny.pl

Płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego. „Maseczki powszechnie stosowane, np. w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma“

https://pulsmedycyny.pl

Dr n. biol. Agnieszka Chojecka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny: “ważne jest, aby stosować się do terminów przydatności do użycia, gdyż na filtrach gromadzą się mikroorganizmy i one też mogą stanowić źródło zakażenia”

https://pulsmedycyny.pl
https://pulsmedycyny.pl

Maski to nie kamizelki kuloodporne, które zatrzymują pociski COVID-19, a w rękach amatorów mogą być niebezpieczne. Epidemiolog z Uniwersytetu Bostońskiego, profesor Ellie Murray zabrał na Twittera, aby szczegółowo opisać, co się dzieje.
„Dlaczego maski dla wszystkich mogą nie działać?” . „Ponieważ maski nie są tak łatwe w użyciu. Wirus ląduje na twojej masce, a jeśli dotkniesz maski dłonią lub twarzą, możesz zostać zainfekowany. ”

Laureat Nagrody Nobla i ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, profesor Peter Doherty, twierdzi, że wartość powszechnego stosowania masek była od dawna kwestionowana. „Wystarczy, że maska zawilgnie, od wilgoci oddechu lub z powodu wydzieliny z nosa, już stwarza zagrożenie. Jesteś naprawdę bardziej bezpieczny w czystym świeżym powietrzu niż zakryty maską.”

https://www.news.com.au
www.researchgate.net

„Przeciętny zdrowy człowiek nie musi mieć maskii nie powinien nosić masek ” – mówi dr Eli Perencevich, profesor medycyny i epidemiologii na University of Iowa’s College of Medicine. „Nie ma dowodów na to, że noszenie masek u zdrowych ludzi je ochroni” – powiedział Perencevich. „Noszą je nieprawidłowo i mogą zwiększyć ryzyko infekcji, ponieważ częściej dotykają twarzy”.

https://www.sacbee.com

Prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim twierdzi: Jeżeli chodzi o zwykłego człowieka, to maseczki nie pomagają. A wręcz mogą zaszkodzić. (…) Jako ochrona dla osób zdrowych jest bez sensu. Gorzej – może być bardziej szkodliwa.

https://www.gazetaprawna.pl

Doktor Paweł Grzesiowski ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, chodzenie w masce bez potrzeby jest szkodliwe, gdyż trochę blokuje ona oddychanie.

Coronavirus UK: „Noszenie maski jest bardziej szkodliwe niż pomocne” – ostrzega Dr Hilary Jones. Wirusy są tak małe a przestrzenie między włóknami tak duże, że bez trudu przejadą przez nie autobusy wirusów. Podczas wdechu wirusy z łatwością wchodzą z powietrzem. Może zaszkodzić, jeśli nosisz maskę, dostosowujesz ją, robi się swędząca i wilgotna – co oznacza, że częściej przykładasz rękę do twarzy. Noszenie maski może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeśli maska zawilgnie, to wręcz wyłapuje wirusy”.

Profesor Jonathan Van-Tam, zastępca głównego oficera medycznego w Anglii, niedawno powiedział, że „nie ma masek odnośnie których dowiedziono by, że zapobiegają rozprzestrzenianiu się Covid-19.”

Zaledwie kilka dni temu Generalny Chirurg Stanów Zjednoczonych ogłosił, że maski „NIE są skuteczne w zapobieganiu złapaniu Koronawirusa przez ogół społeczeństwa”.
Naukowcy porównują szkodliwy wpływ różnych maseczek na układ krążenia, termoregulację i samopoczucie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

I jeszcze garść zaleceń na podstawie artykułu „Dlaczego maski N95 (jedyne zalecane) nie są pomocne”.

 • Szaliki, opaski, chusteczki i wszystko, co nie ma oznaczenia N95 lub lepszego (N100, P99, P100 itp.), nie jest pomocne.
 • W jednym ze stwierdzeń CA Dept. of Public Health pisze : „Noszenie maski może faktycznie być szkodliwe dla niektórych osób z chorobami serca lub płuc, ponieważ może powodować, że płuca pracują ciężej”.
 • Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego zwraca uwagę : „Dzieci nie powinny nosić tych masek – nie pasują one właściwie i mogą utrudniać oddychanie.
 • Ludzie w pomieszczeniach nie powinni nosić masek. (maski mogą ograniczać oddychanie i zwiększać oddychanie dwutlenkiem węgla pogarszając samopoczucie).
 • Ludzie z brodami nie powinni nosić masek (powietrze będzie wydobywać się z krawędzi, i tak nie będzie filtrowane, a maska po prostu utrudni oddychanie bez prawdziwego filtrowania).
 • dr Fred Herkowitz, który specjalizuje się w leczeniu chorób płuc w Oakland mówi: „Maska N95 może utrudniać użytkownikowi oddychanie z powodu nagromadzenia dwutlenku węgla, co zmniejsza pobór tlenu, prowadząc do zwiększenie częstości oddechów i częstości akcji serca”.

http://360sale.xyz

Źródło: www.bibula.com