Młodzi działają. Czy tarnogórska młodzież pójdzie w ślady knurowskiej?
02 września 2020 r. | 07:00

Na początku sierpnia w Knurowie powstało nowe stowarzyszenie. „Zmieniamy Knurów” zapowiada nową jakość, która oparta ma być na dialogu. Ich celem jest także aktywizacja młodzieży z innych śląskich miast.

Działania stowarzyszenia opierają się głównie na wsłuchiwaniu się w głos mieszkańców, a następnie składaniu wniosków i petycji, których adresatem jest Prezydent Miasta Knurów. Członkowie stowarzyszenia przekonują że zależy im na podjęciu dialogu i współpracy z władzami miasta. Chcą być swego rodzaju pośrednikiem między zwykłym mieszkańcem a władzami miasta. Od września planują zorganizować serię otartych spotkań i warsztatów tematycznych.

Na ten moment „Zmieniamy Knurów” liczy czterech członków. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem, w szczególności wśród młodzieży i już wkrótce szeregi stowarzyszenia zasilą nowe twarze. Przewodniczącym stowarzyszenia został Szymon Kędzierski, student Prawa na Uniwersytecie Opolskim. Lider stowarzyszenia Młoda Prawica w powiecie gliwickim. W przeszłości wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Knurów, wiceprzewodniczący Forum Młodzieży Powiatu Gliwickiego.

Dwóch z czterech obecnych członków związanych jest ze stowarzyszeniem Młoda Prawica, młodzieżówką partii Porozumienie Jarosława Gowina. Trzeci związany jest z Platformą Obywatelską, a czwarty jest sympatykiem Konfederacji. Przekonują, że chcą pokazać współpracę dla dobra samorządu z dala od partyjnych wojenek i jałowych sporów.

Chcemy, aby młodzi ludzie z innych śląskich miast podchwycili nasz pomysł. Zależy nam na aktywizacji młodzieży, w końcu to my młodzi w niedalekiej przyszłości będziemy brać odpowiedzialność za Rzeczpospolitą. Jestem przekonany, że w każdym mieście są ludzie, którzy chcą pracować dla miasta i regionu. Będziemy zachęcać młodzież do działalności w sferze publicznej. Chcemy promować obywatelski styl życia – mówi Szymon Kędzierski, przewodniczący stowarzyszenia.