Niewybuch znaleziony w Zbrosławicach, ewakuacja mieszkańców
24 października 2019 r. | 18:41

Policjanci z tarnogórskiej komendy i komisariatu w Zbrosławicach, wspomagani przez strażaków, przeprowadzili działania ewakuacyjne ludności zamieszkującej w promieniu 500 metrów od miejsca znalezienia pocisku artyleryjskiego. W trakcie przeprowadzonej akcji, policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach zdetonowali niewybuch.

Na terenie powiatu tarnogórskiego bardzo często znajdowane są niewybuchy z czasów wojny. Pomimo tego, że przez kilkadziesiąt lat leżą w ziemi, nie straciły swoich zdolności bojowych i w związku z tym stanowią śmiertelne zagrożenie.

Na przedmiot przypominający pocisk artyleryjski natrafił właściciel nowo nabytej posesji w Ptakowicach. Mężczyzna znalazł niewybuch w stercie gruzu, podczas wykonywania prac porządkowych. Skierowany na miejsce patrol Nieetatowej Grupy Minersko-Pirotechnicznej z Tarnowskich Gór potwierdził obawy mężczyzny. To niebezpieczne znalezisko niestety zagrażało mieszkańcom okolicznych budynków, w związku z tym podjęta została decyzja o ich ewakuacji. Wyłączono również z ruchu część najbliższej ulicy. Łącznie ewakuowanych zostało 26 osób, z których część trafiła do swoich bliskich, a pozostali do świetlicy w Wieszowie. Działania swym zasięgiem objęły obszar w promieniu 500 metrów od miejsca znalezienia niewybuchu. Po ewakuacji, policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach zdetonowali niewybuch. Kiedy policjanci zdecydowali, że jest bezpiecznie, wszystkie ewakuowane osoby powróciły do swoich domów.

Dzisiaj od samego rana policjanci dalej prowadzili czynności w miejscu znalezienia niewybuchu. Stróże prawa sprawdzali teren przy wykorzystaniu wykrywaczy metalu oraz psów służbowych przeszkolonych do ujawniania materiałów wybuchowych. Mundurowi nie znaleźli innych niebezpiecznych przedmiotów, więc działania zostały zakończone.

Źródło: KPP Tarnowskie Góry