Obchody Święta Niepodległości
11 listopada 2019 r. | 21:21

Wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski oraz pieśni patriotycznych zakończyły się dzisiejsze poranno-południowe obchody Święta Niepodległości. Wczoraj rozpoczął je wojskowy capstrzyk, dziś odbyła się z tej okazji msza święta, składanie kwiatów przemowy i koncert Tarnogórskiej Orkiestry Dętej na Rynku.

Wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski oraz pieśni patriotycznych zakończyły się dzisiejsze poranno-południowe obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wczoraj rozpoczął je wojskowy capstrzyk, dziś z tej okazji odbyła się msza święta, składanie kwiatów przemowy i koncert Tarnogórskiej Orkiestry Dętej na Rynku.

– Jakie owoce pozostawimy po sobie potomnym? – pytał retorycznie burmistrz Arkadiusz Czech powołując się na przytoczony wcześniej wiersz Wisławy Szymborskiej. Burmistrz, który przemawiał obok posłów i starosty wskazał, że dni takie jak dziś nie powinny polegać na patosie i podniosłym mówieniu o bohaterstwie naszych rodaków. – Takie dni każą się zatrzymać i zastanowić nad naszymi relacjami z ojczyzną dziś w XXI wieku – wskazał burmistrz przywołując tych, którzy walczyli kiedyś o wolność i niepodległość Polski. – Co dziś pomyśleli by o nas uczestnicy wojen, powstańcy, Matki i żony czekające w rozpaczy na synów i mężów zagubionych na froncie? Prześladowani w imię wolności? Ci, którym strzelano w tył głowy w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Ostaszkowie? Internowani i szykanowani w czasach PRL? Zapewne pomyśleliby po prostu, że jesteśmy małostkowi, egoistyczni i skupieni na sprawach niewartych zainteresowania. Może nawet zapłakaliby nad brakiem szacunku do tego, co nam pozostawili? – dodał burmistrz, kóry razem z zastępcami, Sekretarz Miasta oraz Franciszkiem Nowakiem, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, złożyli kwiaty pod tablicami wiszącymi na kościele św. ap. Piotra i Pawła oraz Dzwonnicy Gwarków.

Oprócz nich – jak co roku – na miejscu stawili się m.in. przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, samorządowcy,  “Rodziny katyńskie”, delegacja Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i setki mieszkańców.

Chwilę później po przemarszu na Rynek tarnogórzanie bardzo tłumnie odśpiewali z orkiestrą patriotyczne pieśni oraz hymn. Kotylionów, chorągiewek i śpiewników – jak zwykle – zabrakło w mgnieniu oka.

Koniec oficjalnych obchodów święta odbył się dziś po 17.00 w Pałacu w Rybnej, gdzie wręczone zostaną Srebrne Skrzydła czyli nagrody burmistrza dla zasłużonych tarnogórzan oraz odznaczenia państwowe.