Oszustwo sms-owe! Nie klikajcie w ten link!
19 kwietnia 2021 r. | 06:18

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”. Jeżeli otrzymaliście taki SMS, w którego treści znajduje się również link, uważajcie! To kolejne oszustwo. Na waszych telefonach zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie i możecie stracić pieniądze, które macie na koncie!

Oszuści wysyłają do ludzi SMS o treści: „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”. W treści SMS-a znajduje się również link. Po kliknięciu następuje przekierowanie na stronę udającą firmę kurierską. Co gorsza, kliknięcie linku powoduje zainstalowanie na telefonie złośliwego oprogramowania, którego celem jest przejęcie danych do logowania w bankowości internetowej i w efekcie kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Dlatego nie należy klikać w link znajdujący się w przesłanej wiadomości SMS. Jeżeli jednak tak się zdarzyło, natychmiast skontaktujcie się ze swoim bankiem.

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Problem jest poważny. Tarnogórscy policjanci otrzymują już pierwsze zgłoszenia otrzymywania przez mieszkańców podejrzanych SMS-ów. Aby nie zostać ofiarą przestępców, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

  • Uważaj na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot (np. 0,76 PLN) zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy).
  • Jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie, nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank.
  • Zawsze czytaj uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Jeśli twój bank to umożliwia, zamień SMS-y na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.