Piesza potrącona na przejściu w Tarnowskich Górach
17 października 2019 r. | 21:09

Tarnogórscy policjanci ustalają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj na ulicy Wyszyńskiego w Tarnowskich Górach. W zdarzeniu ranna została piesza uczestniczka ruchu drogowego, która z urazem nogi trafiła do szpitala. Śledczy wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Do wypadku doszło około godziny 16:40 na ulicy Wyszyńskiego w Tarnowskich Górach. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 42-letnia tarnogórzanka, która kierowała samochodem marki Hyundai, potrąciła znajdująca się na przejściu dla pieszych 59-letnią kobietę. Tarnogórzanka ze złamaniem nogi trafiła do szpitala. Tarnogórscy śledczy wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.Pamiętajmy, na drodze trudno o margines błędu. Policjanci apelują o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od samych.APELUJEMY również do pieszych i prosimy o rozwagę na drodze. Bezpośrednie wtargnięcie na jezdnię w miejscu niedozwolonym, w którym kierowcy w żaden sposób nie są przygotowani na obecność pieszego na drodze to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i tragicznych skutków dla nierozważnego pieszego. Ponadto apelujemy, by na co dzień używać elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.Piesi najczęściej popełniają wykroczenia w sytuacjach:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd,
  • brak elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym,
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
  • poruszanie się po niewłaściwej stronie jezdni.

Najczęstsze wykroczenia kierowców, którzy nie stosują się do przepisów wobec pieszych:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania.
Źródło: KPP Tarnowskie Góry