Po odwołanych “Wszystkich Świętych”, teraz odwołany Sylwester. KWARANTANNA NARODOWA
17 grudnia 2020 r. | 20:30

Minister zdrowia poinformował dziś na konferencji prasowej, że od 28 grudnia do 17 stycznia rząd wprowadza kwarantannę narodową. Zakaz wychodzenia z domu w Sylwestra od 19.00 do 6.00 w Nowy Rok.

Wg słów ministra, to przygotowanie wszystkich na szczepionkę: "Mam nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które dzięki tej kwarantannie będą mogły przebiegać w sposób sprawny".

"Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamykamy hotele, także na ruch służbowy" - zapowiedział szef resortu zdrowia.

"W sylwestra chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu się. To ograniczenie będzie obowiązywało od 19:00 31 grudnia do 6:00 rano dnia następnego" - mówił Niedzielski. Minister tłumaczył, że podczas zakazu przemieszczania się uzasadnione będzie tylko wychodzenie z domu np. do apteki lub w celu zawodowym.

Odnośnie sklepów i galerii handlowych się wypowiedział: "Zamykamy galerie oprócz tych sklepów, które zapewniają podstawowe potrzeby: sklepy spożywcze, drogerie i inne sklepy, które w takiej kategorii sobie zamieszczamy".

Co do stoków narciarskich, które 3 tygodnie temu dostając zielone światło na ten sezon wydały ogromne pieniądze na naśnieżanie "do 17 stycznia zamknięte będą stoki narciarskie."

Nowe obostrzenia od 28 grudnia do 17 stycznia:

1. zamknięte hotele również na ruch służbowy, hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, wyjątkiem są również hotele pracownicze,

2. zamknięte stoki narciarskie,

3. zamknięte galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek, a także wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych,

4. ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia,

5. dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, będzie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny,

6. infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

- Mam nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które właśnie dzięki tej kwarantannie będą mogły przebiegać w sposób poprawny i osiągnąć duże liczy osób zaszczepionych, by obronić się, by światełko w tunelu stało się coraz wyraźniejsze - mówił Niedzielski.

Źródło: Onet, RMF, TVN24, konferencja ministra