Pogrzeb Zakładów Tarmilo
30 września 2019 r. | 22:51

Dziś punktualnie o godz. 12.00 strzałem z hałubicy Goździk należącej do Fundacji Śląskich Pasjonatów Techniki Militarnej „Garnizon Górnośląski” symbolicznie zaczęła się rozbiórka głównego gmachu zakładów Tarmilo. Warte ponad 2 mln zł prace rozbiórkowe potrwają według planu do końca listopada.

Kilkupiętrowy gmach Zakładów Odzieżowych Tarmilo Sp. z o.o. wzniesiono w latach 1966-1967 przy ulicy Opolskiej. Nazwa stanowiła połączenie słów Tarnowskie Góry i milusińscy, bowiem przez lata szyto tu odzież dziecięcą. Od lat 60 do 90. ubiegłego wieku obiekt tętnił życiem. Później zaczął odchodzić w zapomnienie, a prywatny inwestor, który kupił zakłady, nigdy nie zrealizował swojego planu stworzenia tu centrum handlowego. Pod koniec 2016 roku budynek od syndyka kupiła gmina. Po przeprowadzonej ekspertyzie okazało się, że obiekt nie nadaje się do ponownego zagospodarowania.

Po zakończeniu rozbiórki obiektu teren zostanie tymczasowo zagospodarowany na parking. Będzie można na niego wjechać od ulic Sobieskiego i Opolskiej. Oprócz stworzenia 59 wybrukowanych miejsc parkingowych oraz 6 dodatkowych przy ulicy Wąskiej, która kiedyś łączyła Opolską i Sobieskiego a teraz zostanie odtworzona, teren będzie oświetlony i wyposażony w donice z kwiatami i ławki. 

Prace rozbiórkowe prowadzi znana z telewizyjnego  programu „Wyburzacze” – firma Stalbet i wkrótce powstanie tu kolejny odcinek programu emitowanego w TVN Turbo. Tarmilo ma pojawić się także w kolejnym sezonie hitowego programu Discovery Chanel – „Złomowisko PL”. 

– Staramy się robić wszystko bezpiecznie, mamy do tego profesjonalny sprzęt. Jedyne zagrożenie to czynna rozdzielnia, która po odcięciu zapatruje w prąd miasto. Obok jest także zabytkowa kamienica z 1600 roku, wstawiliśmy repery i na bieżąco monitorujemy i śledzimy, czy nic niepokojącego się z nią nie dzieje. Burzyć będziemy od środka, metoda ta umożliwia bowiem bezpieczne i delikatnie zdejmowanie materiału z góry. Chcemy się wyrobić przed terminem – mówi Marek Rydarowicz, dyrektor grupy Stalbet.

Docelowo gmina, wspólnie z partnerem prywatnym, zamierza stworzyć w jego miejscu centrum kulturalno – rozrywkowe. Mają znaleźć się w nim m.in. muzeum, sala widowiskowa na 700 miejsc, księgarnia, hotel, spa, restauracja z zielenią na dachu oraz parking podziemny. Jednym z punktów inwestycji ma być maszyna parowa stanowiąca kopię (1:1) jednej z maszyn pracujących w Tarnowskich Górach pod koniec XVIII wieku. Maszyna, która posadowiona zostanie na patio budynku, będzie pracować i wytwarzać parę! W przeciwieństwie do autentycznego urządzenia, działającego na węgiel, zasilana będzie ekologicznie. Będzie to drugie takie urządzenie działające współcześnie w Europie. Pierwsze znajduje się w Kornwalii. Wspomniany kompleks to wielomilionowa inwestycja, dla której realizacji miasto będzie w przyszłych latach szukało partnerów prywatnych.