Połączenie z lotniskiem, Gliwicami, Pyskowicami i autobus na Sielankę
21 lutego 2022 r. | 06:12

Najprawdopodobniej w marcu uruchomiona zostanie nowa linia metropolitarna M14 relacji Port Lotniczy Pyrzowice – Tarnowskie Góry – Gliwice. Do jej obsługi przewidziano fabrycznie nowy tabor autobusów MAN Lion’s City. Kolejne planowane połączenia to autobus do Pyskowic i linia miejska na Sielankę.

Finalizowane są starania miasta oraz Zarządu Transportu Metropolitarnego, dotyczące wprowadzenia siatki nowych połączeń komunikacyjnych w obrębie naszego miasta.

Od kilku miesięcy funkcjonują nowe linie M3 i M102, które zastąpiły istniejące linie 820 i 94. Trasy autobusów  pozostały bez zmian, znacząco jednak zwiększono liczbę kursów, co było odpowiedzią na liczne głosy mieszkańców, zwłaszcza  rodziców dzieci i młodzieży szkolnej.

W 2021r. podjęto decyzję dotyczącą uruchomienia nowej linii metropolitarnej M14 relacji Port Lotniczy Pyrzowice – Tarnowskie Góry – Gliwice. Pierwotny termin uruchomienia linii planowany był na dzień pierwszego  stycznia bieżącego roku.  Termin ten nie został jednak dotrzymany głównie, ze względu na braki kadrowe przewoźnika, co w trudnym czasie pandemii jest jak najbardziej zrozumiałe. Linia M14 zgodnie z zapowiedzią Zarządu Transportu Metropolitalnego zostanie uruchomiona w pierwszej kolejności, a dla komfortu podróżujących  do jej obsługi przewidziano  fabrycznie nowy tabor autobusów MAN Lion’s City. W przeciwieństwie do pozostałych planowanych metrolinii, procedura wyboru przewoźnika na obsługę linii M14 została zakończona, a na operatora wybrano PKM Świerklaniec.

Z informacji uzyskanych od PKM Świerklaniec wynika, że przewoźnik dołoży wszelkich starań, by autobusy dowożące mieszkańców Tarnowskich Gór do Gliwic oraz Portu Lotniczego w Pyrzowicach wystartowały już w marcu.

Kolejną linią metropolitarną, która zostanie uruchomia w Tarnowskich Górach będzie linia  M107, łącząca Tarnowskie Góry z Pyskowicami. W tym samym czasie uruchomiona zostanie także linia miejska, dająca możliwość bezpośredniego połączenia osiedla Sielanka z centrum miasta. Jest ona odpowiedzią na głos mieszkańców, którzy coraz liczniej  zamieszkują tę część miasta.

Siatka połączeń autobusów jest na bieżąco modyfikowana i dostosowywana do potrzeb mieszkańców. Wszelkie uwagi dotyczące potrzeby wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy, optymalizacji połączeń można zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach lub bezpośrednio do Zarządu Transportu Metropolitalnego.