Policjanci apelują! Nie daj się naciągnąć na „BLIK”
13 września 2019 r. | 07:00

Tarnogórscy policjanci przestrzegają przed nową i coraz bardziej powszechną metodą działania przestępców. Oszuści włamują się na konta profili społecznościowych, wybierają osobę z grona znajomych i wysyłają do niej wiadomości prosząc o pożyczkę pieniędzy poprzez przesłanie kodu BLIK. Apelujemy o rozwagę przy podawaniu kodów do kont internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny.

Policjanci z tarnogórskiej komendy prowadzą kilka spraw dotyczących oszustw „na BLIK-a”. Przestępcy pokonując zabezpieczenia internetowe, uzyskują dostęp do konta w komunikatorze na portalu społecznościowym i proszą o płatność BLIKIEM. Podszywają się pod znajomą/znajomego pod pretekstem potrzeby zrealizowania pilnego przelewu zwracają się z prośbą o wygenerowanie kodu BLIK celem realizacji płatności. Włamując się na czyjeś konto, oszuści mają wgląd do rozmów właściciela tego konta ze znajomymi, a prośby o pomoc kierują zwykle do tych, z którymi rozmawia on najczęściej i utrzymuje dobry kontakt.

Rzekomy znajomy nie prosi o gotówkę, a przedstawia zmyśloną historię na przykład o tym, że akurat jest przy kasie w sklepie, zapomniał portfela i jedynym ratunkiem jest podanie przez ofiarę kodu BLIK. Niestety, oszust wcale nie jest tym, za kogo się podaje, nie stoi przy kasie w sklepie tylko przed bankomatem, a podanie przez ofiarę kodu BLIK poskutkuje wypłatą środków z jej konta. Oszuści proszą czasem o podanie kodu BLIK po raz drugi, kłamiąc, że ten pierwszy kod, nie zadziałał prawidłowo.

Przestępca polega na wykorzystaniu zaufania i wprowadzeniu w błąd ofiary. Jedyną metodą na obronę przed takim atakiem jest czujność i bezwzględna asertywność w wypadku próśb o przekazywanie komuś kodu BLIK.

Apelujemy o rozwagę przy podawaniu kodów do kont internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny. Posiadacz konta na portalach społecznościowych powinien zweryfikować otrzymywane wiadomości zawierające prośbę o udostępnię kodu. Przed dokonaniem transakcji należy upewnić się, czy nadawcą wiadomości rzeczywiście jest nasz znajomy.

Policjanci przypominają wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:

  • pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je;
  • pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
  • nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników;
  • oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych;
  • pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Źródło: KPP Tarnowskie Góry