Przekazali dane kart płatniczych – padli ofiarą oszustów
23 listopada 2020 r. | 18:56

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. Oszuści wykorzystują nową funkcję dostępną w jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych, aby wyłudzać dane osobowe oraz dane kart płatniczych użytkowników serwisu. Kontaktują się za pomocą innych komunikatorów internetowych i wysyłają fałszywe linki, aby sfinalizować transakcję. Ostrzegamy! Nie wchodźcie w nieznane linki i nie przekazujcie swoich danych.

W jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych pojawiła się opcja, która miała zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. To bezpośrednie transakcje i dostawy we współpracy z firmami kurierskimi. Oszuści znaleźli sposób, jak ją wykorzystać. Próbują wyłudzić dane osobowe użytkowników serwisu oraz dane karty płatniczej. W ostatnim czasie policjanci z Tarnowskich Gór przyjęli zgłoszenia kilku takich oszustów, gdzie ofiary straciły od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Oszuści tworzą fałszywe strony imitujące wyglądem witrynę płatności jednego z internetowych serwisów ogłoszeniowych. Aby sfinalizować transakcję, wiadomości z linkami przekierowującymi na fałszywe strony są wysyłane przez komunikatory internetowe. Po wejściu na fałszywą stronę użytkownikowi pokazuje się proces zamówienia przesyłki. Aby opłacić usługę kurierską, mamy podać różne dane osobowe, w tym numer karty płatniczej i kod zabezpieczeń. Kolejny krok to przekierowanie do aplikacji bankowej i tak ofiary tracą ze swojego konta oszczędności.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości. Nie wchodźmy w nieznane linki i pod żadnym pozorem nie przekazujmy swoich danych osobowych oraz danych kart płatniczych. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Źródło: KPP Tarnowskie Góry