Ranking „Wspólnoty”: stabilna pozycja Tarnowskich Gór
21 października 2021 r. | 21:20

Na 174 miejscu znalazły się Tarnowskie Góry w najnowszym rankingu „Liderzy inwestycji” obejmującym ranking wydatków samorządowych w latach 2018 – 2020 miast powiatowych.

Średnie wydatki inwestycyjne w powyższych latach na mieszkańca miasta wynosiły 613,04 zł. Powyższa pozycja daje nam szóste miejsce w województwie śląskim w kategorii miast powiatowych. Pierwsze miejsce na Śląsku zajął Lubliniec.

– Kluczową informacją jest tutaj pozycja województwa śląskiego w rankingu. Niestety, zajmuje ono 15. czyli przedostatnie miejsce, co oznacza, że nasz region ogólnie nie jest najsilniejszy. Na tym tle pozycja naszego miasta w rankingu jest stabilna, bowiem w minionym trzyleciu zajmowaliśmy bardzo zbliżoną pozycję. Oznacza to, że prowadzimy zrównoważoną politykę i bezpiecznie gospodarujemy finansami – mówi burmistrz Arkadiusz Czech. – Pamiętajmy o tym, że najbliższy rok, 2 lata, będą okresem, w którym rozliczymy nasze największe realizowane głównie ze środków unijnych zamierzenia inwestycyjne. Jestem przekonany, że wpłynie to zdecydowanie na naszą pozycję w rankingach „Wspólnoty” – dodaje.
– Mówiąc o inwestycjach trzeba zawsze brać pod uwagę inny wskaźnik – zadłużenie miasta – podkreśla skarbnik Mariusz Konopka. – Zarówno Tarnowskie Góry (60 000 mieszkańców) jak i Lubliniec (24 000 mieszkańców), który wyprzedza nas wśród miast powiatowych – nie mylić z miastami na prawach powiatu – takimi jak na przykład Bytom czy Piekary Śląskie – mają bardzo zbliżony poziom zadłużenia (48 mln zł). Nie chcemy się rozwijać na kredyt. O takim zjawisku chcemy w Tarnowskich Górach zapomnieć – dodaje.
Powiat tarnogórski znalazł się w rankingu na miejscu 270.