Repty Śląskie – Źródełko Młodości odnowione
16 listopada 2022 r. | 21:08

Wokół źródełka pojawiła się m.in. nowa nawierzchnia, udrożnione zostało zatykające się odwodnienie, naprawiono także murki oporowe, na których pojawiły się ławki.

Ponadto wyremontowane są teraz schody, wymienione ławki i kosze, zaaranżowana na nowo zieleń. Za 200 tysięcy miejskich złotych nową nawierzchnię zyskało też podejście pod znajdujący się w pobliżu kamień graniczny upamiętniający Traktat Wersalski. Obok stoją teraz także stojaki na rowery.
Pierwotnie remont miał rozpocząć się już w ubiegłym roku, ale do dwóch przetargów nie stanął żaden wykonawca.
Źródełko Młodości znajduje się przy ul. Waliski. Znane jest od „niepamiętnych czasów”, przez lata tarnogórzanie napełniali wodą z niego pojemniki. W latach siedemdziesiątych XX w. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uporządkowało wylot Źródełka oraz teren wokół niego. W obudowaniu źródła wykorzystano wówczas kamienie graniczne polsko-niemieckiej granicy z okresu międzywojennego, oraz fragmenty kamieniarki rozebranego pałacu Donnersmarcków z Rept. Na początku XXI w. otoczenie źródełka poddano rewitalizacji, wznosząc nowe zadaszenie oraz ustawiając ławeczki. Niestety woda ze źródełka jest zanieczyszczona i nie nadaje się do picia.