Rower metropolitalny coraz bliżej. Drogi rowerowe też!
05 lutego 2021 r. | 07:07

Gmina Tarnowskie Góry przyjęła zaproszenie do projektu „Rower metropolitalny”, polegającego na stworzeniu systemu wypożyczalni rowerów publicznych, który powstanie w miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Docelowo ma to być jeden z największych tego typu systemów w Europie. Celem Roweru Metropolitalnego będzie poprawa jakości życia mieszkańców, którzy uzyskają szeroki dostęp do zdrowego i ekologicznego środka transportu.

Wprowadzenie systemu ma na celu wypracowanie zmiany nawyków mobilności, udowadniając wszystkim, że rower w mieście to znacznie efektywniejszy środek transportu na krótkie i średnie dystanse niż indywidualny samochód.

Do pokonania odcinka pięciu kilometrów – biorąc pod uwagę podróż od drzwi do drzwi – nie ma szybszego środka transportu niż rower. To zdanie stanowi myśl przewodnią metropolitalnej polityki rowerowej, według której jednoślady mają służyć nie tyle rekreacji, co skutecznemu przemieszczaniu się pomiędzy domem, pracą czy szkołą. Rower to równorzędny środek transportu – tak samo jak samochód czy autobus.

Istotnym elementem Roweru Metropolitalnego będzie także fakt, że rowery wchodzące w jego skład mają mieć wspomaganie elektryczne. Słowo „wspomaganie” jest w tym kontekście o tyle istotne, że rower elektryczny wcale nie zwalnia użytkownika z obowiązku używania siły własnych mięśni. Pedałowanie na tego typu rowerze wciąż jest konieczne, zaś silnik stanowi jedynie asystę. Dzięki niemu rowerzysta jest w stanie pokonać większy dystans bez nadmiernego zmęczenia. Rowery elektryczne aktywizują również seniorów, dla których podróżowanie klasycznymi rowerami często jest zbyt wyczerpujące.

Utworzenie sieci wypożyczalni Roweru Metropolitalnego to jedno z działań strategicznych do 2022 roku. Wszelkie zmiany – również w nawykach mobilności – urzędnicy rozpoczęli od siebie, przesiadając się w minionym roku na jednoślady otrzymane od Metropolii. 8 przekazanych urzędnikom naszego Urzędu Miejskiego rowerów elektrycznych znakomicie spełnia swoją funkcję. Rekordzistka przemierzyła na metropolitalnym rowerze już blisko 1000 km, natomiast łączny przebieg wszystkich 8 jednośladów to ponad 3300 km. 

Ważna jest także infrastruktura, która oddzieli ruch rowerowy od pieszego i samochodowego. Tarnowskie Góry są już w trakcie realizacji 53-milionwej unijnej inwestycji, jaką jest budowa centrum przesiadkowego wraz z siecią tras rowerowych. To przedsięwzięcie  spójne z koncepcją „Roweru Metropolitalnego”. W połączeniu zapewnią one szeroki dostęp
do zdrowego i ekologicznego środka transportu, a także dróg rowerowych i parkingów mieszkańcom naszego miasta.

– Stworzenie zintegrowanej z innymi miastami Metropolii wypożyczalni rowerów w Tarnowskich Górach w ramach proponowanego projektu, a także wybudowanie przez miasto przy udziale środków UE dróg rowerowych, pomoże w promowaniu zrównoważonej mobilności miejskiej oraz roweru jako skutecznego, przyjaznego zdrowiu oraz równorzędnego środka transportu – mówi Piotr Korab, oficer rowerowy miasta.