Srebrne Skrzydła 2019 rozdane
12 listopada 2019 r. | 08:00

Rzeźbiarz Jerzy Lisek oraz trener lekkoatletyki Marek Christ to laureaci tegorocznej nagrody Srebrnego Skrzydła przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla miasta, które swoją działalnością i osobowością podnoszą jego prestiż, a w szczególności przyczyniają się do rozwoju oraz upowszechniania jego dorobku, historii i tradycji.

Srebrne Skrzydła wręczono wczoraj podczas uroczystości w Pałacu w Rybnej, jednak grono uhonorowanych nie kończy się na wymienionych osobach. Nadanym przez Prezydenta RP Medalem za długoletnią służbę – za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej – odznaczony został dr n. med. Kazimierz Poprawa – pediatra, neonatolog. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości wyróżniono: ks. Herberta Jeziorskiego, Stanisława Kowolika, Tadeusza Torbusa, Leonarda Wardę i Stanisława Wyciszczaka.

– John Green – amerykański pisarz, literat, filozof jest autorem następujących ważkich słów – „Ludzie tworzą miejsca, ale miejsce tworzy ludzi” – mówił podczas uroczystości burmistrz Arkadiusz Czech. –  Tu w Rybnej spotkamy się co roku, aby ludzi, którzy przesądzają o kształcie miejsca, w którym żyjemy, nagrodzić. Przesądzają poprzez swoją działalność zawodową, społeczną, związkową, polityczną – decydując o tym, jaki kształt mają Tarnowskie Góry dzisiaj. A przecież wielu z nas lubi podkreślać, że jesteśmy po prostu nieco inni. Dziś za tą inność chcemy podziękować osobom, którzy to miejsce tworzą. A przecież te osoby tak naprawdę nie wzięły się z próżni. Te osoby są wytworem tego miejsca. No i mamy klasyczne sprzężenie zwrotne – podkreślił burmistrz.

Tegoroczni laureaci Srebrnego Skrzydła reprezentują dwie odmienne dziedziny życia społecznego.  

Jerzy Lisek jest rzeźbiarzem. Rozwija swoją pasję artystyczną od lat 60. XX w. Najwięcej jego realizacji rzeźbiarskich spotkać można w Tarnowskich Górach – w kościołach: pw. św. Anny, Apostołów Piotra i Pawła, ale także w Bojszowach oraz w kaplicy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich i w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Rzeźby Jerzego Liska znajdują się również w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej, Muzeum w Tarnowskich Górach, w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, SMZT oraz w zbiorach prywatnych.

Jerzy Lisek brał udział w wielu wystawach, w tym m.in. w latach 60. w Tarnowskich Górach, w latach 70. Podczas Wieczorów Trzech Króli w Galerii Pod-Nad oraz w Zbrosławicach. W 2006 r. pokazywał swoje prace w ramach prezentacji plastyki tarnogórskiej  na Węgrzech. W 2010 r. wziął udział w plenerze Srebrem pisane organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W 2019 zorganizowano wystawę indywidualną rzeźbiarza w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Jerzy Lisek tak m.in. o swojej pracy twórczej mówi tak: „Nie znoszę galanterii, szukam ciężkości formy, bryła musi być zdecydowanie określona”. – Dzisiejszą radość mogę skwitować słowami: czuję się uskrzydlony – żartował z kolei po otrzymaniu nagrody.  

Rzeźbiarz otrzymał Srebrne Skrzydło 2019 za utrwalanie w rzeźbie tradycji górniczych i historii Tarnowskich Gór oraz sztuki sakralnej. Wnioskodawcą przyznania nagrody było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 

Do drugiego z laureatów – Marka Christa Srebrne Skrzydło 2019 trafiło za wynajdowanie talentów sportowych wśród tarnogórskiej młodzieży, która promuje nasze miasto w Polsce i Europie.

Marek Christ jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku trenerskim. Od 1986 roku jest nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 5 w Tarnowskich Górach. Jest także, a może przede wszystkim,  wieloletnim trenerem tarnogórskich lekkoatletek. Dużym sukcesem nauczycieli wf-u w tej szkole jest kilkukrotnie uzyskany tytuł „Najbardziej Usportowionej Szkoły” w województwie śląskim. 

30-letnie zaangażowanie w działalność Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Champion Lasowice stało się siłą napędową rozwoju ogromnej grupy wychowanków. To właśnie Marek Christ wypatrzył wiele młodych talentów i niejako „wysłał” w świat, dla realizacji dalszej kariery – zaszczepił pasję, zaangażowanie, nauczył systematycznej pracy, wytrwałego treningu i samozaparcia. 

Marek Christ był w stanie zaangażować w aktywność sportową setki młodych zawodników. Zawodniczki trenujące dzisiaj w różnych klubach sportowych na terenie naszego kraju dowodzą skuteczności jego pracy. Dalsza kariera zawodnicza tarnogórzan podnosi z kolei prestiż miasta i zapewnia rozwój następnym pokoleniom sportowców. Tylko w ostatniej dekadzie wychowankowie klubu Champion Lasowice zdobyli łącznie 25 medali w Mistrzostwach Polski, 20 medali w Mistrzostwach Makroregionu i 164 medale w Mistrzostwach Śląska.

Wyróżnienie statuetką Srebrnego Skrzydła jest formą uznania dla jego starań na rzecz rozwoju miasta Tarnowskie Góry i przysporzenia sławy miasta i jego mieszkańców. Wnioskodawcą przyznania nagrody była grupa mieszkańców wywodząca się z dzielnicy Lasowice. 

Sam pan Marek odbierając nagrodę dziękował zarówno swoim nauczycielom, jak i wychowankom.

– Dom wybudowałem, drzewo zasadziłem, mam syna, maila potrafię wysłać. Wydawałoby się, że nic więcej już mi nie potrzeba. A moim marzeniem jest skocznia w dal z tartanowym rozbiegiem pod szkołą w Lasowicach – zaznaczył.

Wręczenie licznych nagród nie było jedyną podniosłą chwilą dzisiejszej uroczystości. Uchwałę o nadaniu imienia tarnogórskiego pisarza Piotra Guzego ulicy mieszczącej się w Rybnej – 1,5 roku po śmierci Honorowego Obywatela Miasta – odebrała jego siostra – Venerabilis. 

Spotkanie uświetnił wspaniały koncert Ewy Urygi z zespołem, promujący jej najnowszą płytę When I fall in love.