Stare Tarnowice: ogród deszczowy gotowy!
19 października 2021 r. | 07:00

Ogród deszczowy, który powstał na terenie osiedla Przyjaźń, to doskonały przykład zielonej inwestycji w przyszłość.

Ogród deszczowy zapewnia małą retencję o dużym znaczeniu dla otoczenia, pozwala on skutecznie zagospodarować wodę opadową i przeciwdziałać suszy. Dodatkowo zdobi przestrzeń miejską. Odpowiednio dobrane podłoże i roślinność umożliwiają filtrację powietrza, produkcję tlenu oraz gromadzenie deszczówki, która zamiast spływać to nawadnia głębsze warstwy gleby i przyczynia się m.in. do podniesienia poziomu wód gruntowych czy wilgotności powietrza. Ogród zatrzymuje wodę w ekosystemie przeciwdziałając suszy, co jest bardzo ważne szczególnie w okresach bezdeszczowych.

Beneficjentami ogrodu deszczowego, który powstał na skwerze w okolicy ul. Morcinka, są głównie mieszkańcy osiedla Przyjaźń i okolic, którzy będą mogli korzystać z nowo powstałej strefy zieleni. Wszystkie prace związane z przygotowaniem terenu i sadzeniem ponad 600 roślin były wykonane pod okiem eksperta.

Tarnogórski ogród deszczowy tworzy różnorodna roślinność i specjalnie zaprojektowana kamienna rzeka, która poprzez swoje odpowiednie nachylenie oraz zastosowanie przegród spowalnia przepływ wody i zatrzymuje ją w obszarze ogrodu. W efekcie będzie on samowystarczalny. Co więcej, za sprawą zastosowania gleby o zwiększonej przepuszczalności, ogród będzie wchłaniał także wodę spływającą z powierzchni utwardzonych tj. jak chodniki czy parkingi.