Staszic będzie iluminowany
25 marca 2021 r. | 07:09

Rada Miejska w Tarnowskich Górach wyraziła dziś zgodę na przekazanie 80 tys. zł na oświetlenie budynku liceum im. Stanisława Staszica. Iluminacja będzie rozwinięciem oświetlenia tzw. Srebrnej Drogi, w ramach której nowe, świecące na biało lampy pojawiły się kilka lat temu na ul. Krakowskiej.

– Już 10 lat temu zobowiązałem się wobec ówczesnego starosty Korpaka, że jeśli wymieni stolarkę okienną – ma jako miasto oświetlimy budynek II LO im. Staszica. Kilku starostów nie zrealizowało tej inwestycji, aż obecna starosta nie tylko wymieniła stolarkę okienną w tym zabytkowym obiekcie, ale prowadzi rewitalizację elewacji budynku. Druga rzecz to projekt Srebrna Droga. Realizując go sprawiliśmy, że Krakowska jest pięknie oświetlona, ale nie chcemy by kończyła się czarną dziurą w miejscu Staszica – powiedział podczas sesji burmistrz Arkadiusz Czech uzasadniając potrzebę przekazania 80 tys. zł na oświetlenie zabytkowego liceum.

Oświetlenie będące uzupełnieniem remontu elewacji i termomodernizacji budynku ma zostać wykonane jeszcze w tym roku.

– Doświetlenie szkoły będzie swoistą wisienką na torcie po przeprowadzonych przez powiat inwestycjach – podkreśliła starosta Krystyna Kosmala, wyjaśniając, że Staszic to sztandarowa szkoła powiatu i jedne z najbardziej reprezentacyjnych budynków miasta.

Starostwo wydało na odnowienie elewacji budynku 1,1 mln zł. Z kolei na termomodernizację szkoły czyli wymianę okien i oświetlania wydano 2,4 mln zł.


Przypomnijmy: w 2014 roku zaczęto realizować projekt o nazwie “Srebrna Droga”, który zakłada iluminację centrum miasta srebrnym, białym światłem głównych arterii zabytkowej starówki.

Koncepcję Srebrnej Drogi opracowała firma Tauron Dystrybucja. Projekt oparł się na submasterplanie oświetlenia placów i ulic oraz niektórych budynków umiejscowionych na drodze od dworca autobusowego, a następnie prowadzących ulicami Piłsudskiego, Krakowską, Rynek, Zamkową, Gliwicką aż do Placu Gwarków i stojącego obok kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.