Obchody zaczęły się od wschodu słońca oraz łyku porannej kawy, pleneru fotograficznego i ćwiczeń na Hałdzie Popłuczkowej dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Potem było zwiedzanie Bramy Gwarków, Parku Repeckiego i Parku Kunszt.
Właśnie w ten sposób mieszkańcy wspólnie świętowali piąte urodziny Metropolii GZM – najmłodszej w Europie i jedynej w Polsce. Urodziny Metropolii już na stałe wpisują się w kalendarz lipcowych wydarzeń w GZM.
Pierwsze święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbyło się na placach i ulicach, pokopalnianych hałdach i na jeziorach, na plażach, w parkach i lasach, w muzeach i pałacach.
We wszystkich tych miejscach ponad 14 tysięcy osób, które wzięły udział w święcie miało przede wszystkim okazję, by lepiej poznać siebie nawzajem, swoich metropolitalnych sąsiadów oraz to, co oryginalne i nieoczywiste w gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Pierwsze święto Metropolii, zorganizowane z okazji jej piątych urodzin, było dniem, w którym każdy mógł się przekonać, jak bogate i różnorodne są walory turystyczne GZM. Często tuż za rogiem mamy miejsca potrafiące zachwycić, stanowiące kapitalny zasób dla mikroturystyki – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Zaczęło się od wschodu słońca, a potem … Kierunek GZM!
Łyk porannej kawy, plener fotograficzny i aktywności sportowe na hałdzie popłuczkowej dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w Tarnowskich Górach rozpoczęły święto Metropolii.
Przez cały dzień, w różnych okolicznościach i okolicach, dzięki kreatywnym pomysłom i wspaniałym ludziom, do wyboru były aż 94 przygody przygotowane przez miasta i gminy Metropolii.
Wśród zaproponowanych wydarzeń zorganizowano 68 mikrowypraw. Podczas nich uczestnicy pokonali łącznie 1365 kilometrów, odwiedzając przy tym 490 różnych obiektów. Liczby te dobrze pokazują, że tereny Metropolii to doskonałe miejsce do uprawiania mikroturystyki w makroskali.
– Wszystkie wyprawy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, a kilka spośród nich okazało się prawdziwymi hitami. Podróżując po Będzinie zabytkowym Ikarusem, w towarzystwie przewodnika, można było przeżyć wiele frajdy i wzruszeń – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej.
W podróż wypełnioną wspomnieniami zaprosiły także Tychy. Podczas wycieczki „Trolejbusem z bluesem”, odwiedzając miejsca związane z legendarnym liderem Dżemu, można było posłuchać pełnej anegdot opowieści o Ryśku Riedlu. Przewodnikami tej niezwykłej wyprawy byli Sebastian Riedel, syn i dziedzic talentu legendarnego muzyka, oraz Marcin Sitko, autor książki pt. „Rysiek Riedel we wspomnieniach”.
– Podczas miejskich spacerów w Chorzowie szlakiem witraży i w Katowicach szlakiem street artu w nietuzinkowy sposób pokazano związki miasta ze sztuką – dodaje Daria Kosmala.
Metropolia zielona i… pyszna
Program święta oferował również wypoczynek od miejskiego zgiełku i to uzupełniony o coś dla podniebienia. W wielu mikrowyprawach to przyroda była główną atrakcją i najpiękniejszą oprawą różnorakich aktywności. Żaglówką, kajakiem, rowerem czy pieszo, uczestnicy święta odkrywali najbardziej malownicze zakątki Metropolii, po drodze dowiadując się wielu niezwykłych rzeczy.
Smakowite – dosłownie i w przenośni mikrowyprawy – czekały także w innych miejscach. W gminie Kobiór, gdzie ciasta z leśnymi owocami można było spróbować w leśnym rezerwacie Babczyna Dolina, degustacja żuru kończyła odwiedziny Izby Pamięci Smolarnia, a zwiedzanie Zameczku Myśliwskiego w Promnicach wieńczył deser księżnej Daisy, czyli jabłka ugotowanego w wywarze z przypraw korzennych i miodu.
Urodziny Metropolii już na stałe wpisują się w lipcowy kalendarz wydarzeń w GZM
Pierwsza edycja święta Metropolii pokazała jak liczne, zaskakujące, różnorodne i oryginalne atrakcje znajdują się na jej terenie i jak istotny zasób stanowią dla mikroturystyki.
– Dziękuję wszystkim niezwykle kreatywnym organizatorom, wszystkim przewodnikom, pasjonatom, wszystkim tym, którzy tak dobrze znają i kochają swoje miasta i gminy – ich historię, tradycje i współczesne walory – i tak pięknie potrafią je opowiedzieć i pokazać. Dziękujemy także wszystkim, bardzo licznym uczestnikom święta GZM – mieszkańcom Metropolii, ale także naszym sąsiadom i gościom, którzy wzięli w nim udział. Frekwencja i odbiór wydarzenia przekonują, że pomysł warto kontynuować. Zapraszam zatem już dzisiaj na kolejne święto Metropolii w 2023 roku – dodaje przewodniczący Karolczak.
Czekając na kolejną odsłonę święta warto już teraz szukać powodów i okazji do metropolitalnych wypraw. Na stronie internetowej kierunekgzm.pl już wkrótce pojawią się pierwsze propozycje mikrowypraw na każdą porę roku.