Szukamy nowych pomników przyrody
10 marca 2023 r. | 07:07

W Tarnowskich Górach mamy obecnie sto pomników przyrody. Tarnogórzanie, teraz czas na Was: wskażcie nam drzewa, które mogą stać się kolejnymi pomnikami.

Lipa, którą mijasz codziennie w drodze do pracy, kasztan, który zadbał o przyjemny chłód w trakcie pamiętnego letniego spaceru czy wreszcie jesion z czarno-białej fotografii w rodzinnym albumie, który rośnie do dziś w ogrodzie. Każde z tych drzew będzie mogło dołączyć do ponad stu pomników przyrody, które znajdują się na terenie Tarnowskich Gór.

Ważne drzewa

– Drzewa są nieodłączną częścią ekosystemu, ale także elementem historii każdego z nas. Ich wartość określamy także przez nasze wspomnienia i szczególne momenty w życiu. Teraz drzewa, które są ważne dla naszych mieszkańców będziemy mogli otoczyć dodatkową ochroną prawną – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór i dodaje: – Początek wiosny to doskonały moment na odkrycie skarbów przyrody na terenie naszego miasta.

–  W ramach inicjatywy „Twój pomnik przyrody” do 30 czerwca tego roku każdy mieszkaniec Tarnowskich Gór będzie mógł zgłosić drzewo, które ma znaczenie w jego życiu – mówi Adam Mrugacz, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Tarnowskich Górach– Aby drzewo otrzymało status pomnika przyrody powinno spełniać kilka warunków, m.in. mieć odpowiedni obwód – dodaje Adam Mrugacz i zachęca do zapoznania się ze szczegółowymi wytycznymi, które znajdują się na stronie www.tarnowskiegory.pl.

Z kolei fotografie drzew wraz z lokalizacją należy wysłać na adres: srodowisko@tarnowskiegory.pl.

Zgłoszenia drzew, które rosną na terenie gminy będą weryfikowane przez zespół Wydziału Ochrony Środowiska, a następnie wybrane drzewa dołączą do listy pomników przyrody w trakcie jednej z sesji Rady Miejskiej. Akcja “Twój pomnik przyrody” potrwa do 30 czerwca 2023 roku.

Mieszkańcy dali impuls

Na profilu Eko TG, którą Wydział Ochrony Środowiska Tarnowskich Gór prowadzi na Facebooku i Instagramie, od grudnia 2022 roku publikowane są drzewa ze statusem pomników przyrody. Wśród nich znalazł się m.in. kasztan jadalny zaliczany do najpiękniejszych i najcenniejszych drzew na Górnym Śląsku. 450-letnie drzewo możemy zobaczyć obok kościoła pw. św. Mikołaja. Do tarnogórskich pomników przyrody należy także grusza pospolita, która jest jednym z nielicznych drzew owocowych z takim statusem.

– Publikacje spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego idziemy o krok dalej i zapraszamy do odkrywania kolejnych wyjątkowych drzew i przyszłych pomników przyrody w naszej gminie – mówi Ewa Kulisz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Status pomnika przyrody to wyjątkowa ochrona dla drzewa

Ustawa o ochronie przyrody podkreśla szczególną wartości przyrodniczą, kulturową lub historyczną przyszłych pomników przyrody. Taki status mogą otrzymać drzewa lub skupiska drzew. Przykładem grupy drzew objętych statusem pomnika przyrody w Tarnowskich Górach są znajdujące się na terenie Parku Kunszt lipy drobnolistne, które rosną tuż obok pamiątkowej hałdy powstałej w miejscu szybu “Rudolphine”. Z kolei przykładem przyrody nieożywionej mającej status pomnika jest doskonale znany mieszkańcom, głaz narzutowy znajdujący się w parku przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego. Pomniki przyrody podlegają szczególnej ochronie gminy: zakazane jest ich ścinanie, niszczenie czy wieszanie reklam. A w przypadku choroby, drzewo poddawane jest specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w akcji?

  • Sprawdź jaki minimalny obwód musi posiadać drzewo, aby mogło zostać pomnikiem przyrody (informacja poniżej).
  • Wyślij do 30 czerwca zdjęcie drzewa wraz z dokładną lokalizacją na adres: srodowisko@tarnowskiegory.pl

Minimalny obwód pnia drzewa mierzony w centymetrach na wysokości 130 cm dla poszczególnych gatunków drzew:

  • Obwód 50 cm dla drzew z gatunku: bez koralowy, cis pospolity, jałowiec pospolity, kruszyna pospolita, rokitnik zwyczajny, szakłak pospolity, trzmielina.
  • Obwód 100 cm dla drzew z gatunku: bez czarny, cyprysik, czeremcha zwyczajna, czereśnia, głóg, jabłoń, jarząb pospolity, jarząb szwedzki, leszczyna pospolita, żywotnik zachodni.
  • Obwód 150 cm dla drzew z gatunku: grusza, klon polny, magnolia drzewiasta, miłorząb, sosna Banksa, sosna limba, wierzba iwa, żywotnik olbrzymi.
  • Obwód 200 cm dla drzew z gatunku: brzoza brodawkowata, brzoza omszona, choina, grab zwyczajny, olsza szara, orzech, sosna wejmutka, topola osika, tulipanowiec, wiąz górski, wiąz polny, wiąz szypułkowy, wierzba pięciopręcikowa.
  • Obwód 250 cm dla drzew z gatunku: daglezja, iglicznia, jesion wyniosły, jodła pospolita, kasztanowiec zwyczajny, klon jawor, klon zwyczajny, leszczyna turecka,  modrzew, olsza czarna, perełkowiec, sosna czarna, sosna zwyczajna, świerk pospolity.
  • Obwód 300 cm dla drzew z gatunku: buk zwyczajny, dąb bezszypułkowy, dąb szypułkowy, lipa, platan, topola biała, wierzba biała, wierzba krucha.
  • Obwód 350 cm dla topoli niewymienionych powyżej.Źródło: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody