Tarnogórscy uczniowie ze szkoły wojskowej najlepsi w Polsce!
04 marca 2021 r. | 07:00

Kadeci Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach okazali się bezkonkurencyjni w ogólnopolskim turnieju wiedzy o Wojsku Polskim „EKSTRAKLASA WOJSKOWA”.

Kadeci, nad którymi patronat sprawuje 5. Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen. broni Leona Berbeckiego, odnieśli ogromy sukces, zwyciężając w pierwszej historycznej edycji turnieju wiedzy o Wojsku Polskim „Ekstraklasa Wojskowa”, do którego doszło
w piątek, 26 lutego br. w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

5. Pułk Chemiczny od wielu lat, we współpracy z Zespołem Szkół Techniczno-Usługowych realizuje szkolenie uczniów  w klasach mundurowych. Zarówno w ramach programów innowacyjnych, a także w ramach Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. Kadeci wykuwają rzemiosło wojskowe podczas zajęć w Pułku realizując program MON adresowany do klas wojskowych.

Reprezentacja kadetów Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach wystąpiła w składzie:
kdt Estera BIELECKA – kapitan drużyny
kdt Szymon MENDEL
kdt Cezary KOWALCZYK

W bardzo emocjonującym półfinale, zakończonym remisem, uczniowie pokonali po dogrywce kadetów ze szkoły w Stargardzie, wykazując się ponadprzeciętną wiedzą, ale też znakomitym refleksem i awansowali do finałowej rozgrywki, gdzie ich przeciwnikami byli kadeci z Nowego Sącza. Finał, stojący na nieprawdopodobnie wysokim poziomie, w którym drużyny odpowiadały na 14 pytań, zakończył się zwycięstwem naszych kadetów 13 do 12.

W drodze do finału kadeci pokonali ponad 300 uczestników w eliminacjach odbywających się w systemie e-learningowym.

Po zakończeniu finału podczas ceremonii wręczenia nagród,  uczniowie z rąk ministra obrony narodowej odebrali medale, puchary i nagrody rzeczowe.

Gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, podkreślił, że konkurs pokazał niezwykłą determinację uczniów. – Nie był łatwy, a wiele pytań dotyczyło naprawdę bardzo szczegółowych zagadnień z zakresu wojska, bezpieczeństwa i obronności. Wiedza uczniów i ich merytoryczne przygotowanie pokazały jednak, że jeśli chodzi o teorię, ci młodzi ludzie w niczym nie ustępują żołnierzom. Byli znakomici – chwalił generał.

Sukces nie byłby możliwy bez właściwego przygotowania, nad którymi czuwał opiekun kadetów w klasach wojskowych mjr mgr inż. Zbigniew KOWALSKI. To właśnie ten oficer przygotował uczestników turnieju i jest współtwórcą sukcesu swoich podopiecznych.