Tarnogórska gastronomia cały czas się rozwija
11 stycznia 2022 r. | 07:00

Trwająca od dwóch lat pandemia COVID19 nieco osłabiła tarnogórski biznes gastronomiczny, ale nie tyle, aby nie otwierały się nowe lokale. W ubiegłym roku powstało ich w mieście aż osiem!

Od początku pandemii miasto wsparło przedsiębiorców zajmujących miejskie lokale zwolnieniami w czynszach i opłatach, w ubiegłym roku wszyscy restauratorzy nie musieli uiszczać także opłaty za koncesję za sprzedaż alkoholu.

– Staramy się wspierać mieszkańców i biznes na tyle, na ile możemy – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. Nowo otwarte lokale to nie wszystko. Dwa z nich, Piri Kebab i Cafe Silesia, działające pod adresem Rynek 3, jeszcze przed świętami zyskały także nowe, estetyczne i stylizowana na zabytkowe witryny korespondujące z klimatem Rynku i tarnogórskiej starówki.

– Ta sprawa to rzecz wymiany starych okien i drzwi, ale i dbałości o estetykę miasta – wskazuje Piotr Skrabaczewski przypominając, że wcześniej ta miejska kamienica przeszła kompleksowy remont: wymieniono w niej dach, instalacje, a do wszystkich mieszkań i lokali doprowadzono miejskie ogrzewanie (czyli zlikwidowano działające w nich węglowe piece). Elewacja  i stylizowane witryny to zwieńczenie wszystkich wykonanych w obiekcie prac.

W odniesieniu do gastronomii także w ubiegłym roku ustalono – po uzgodnieniach z restauratorami i konserwatorem zabytków – zasady budowania i urządzania ogródków letnich w ścisłym centrum miasta.

Otwarte w 2021 roku lokale to  Pizzeria Tesoro i Restauracja Skarbiec na Rynku, Califormia Burger na ul. Legionów (tam oprócz restauracji nie tylko z burgerami można znaleźć pod jednym dachem bawilandię i kręgielnię), drink bar Coimbra i Kapka Wina przy ul. Piłsudskiego (oba wystawiły się z powodzeniem na Tarnogórskim Jarmarku Bożonarodzeniowym), gruzińsko-rosyjskie Na Okołoo przy ul. Dolnej, Jadłomania przy ul. Lewka, nowa filia tarnowickiej lodziarni Lodoovka przy ul. Tylnej oraz serwujący jedzenie wegańskie catering Vegan Coliber.

Na tym jednak nie koniec nowości: już wkrótce miejski lokal przy Rynku 8 powinien mieć nowego nabywcę, który otworzy na miejscu nowy lokal. Przetarg jest trakcie.