Tarnogórski Kongres Rowerowy
05 września 2022 r. | 07:18

Już 15 i 16 września w TCK w Tarnowskich Górach odbędzie się tarnogórski kongres rowerowy.

Dzień pierwszy przeznaczony jest wyłącznie dla samorządowców. Będzie to konferencja i warsztaty, których motto brzmi: „Rower w czasie po pandemii” Wysoki poziom merytoryczny konferencji zapewnią eksperci z obszaru planowania infrastruktury rowerowej i turystyki rowerowej z kraju i zagranicy. Będzie to więc doskonała okazja do zapoznania się z doświadczeniami kolegów i koleżanek z zagranicy oraz dyskusji o roli mobilności rowerowej w nadchodzących latach nie tylko z perspektywy regionu, ale także całego kraju i Europy.

W drugim dniu Kongresu odbędą się m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych pod tytułem „Świet(l)ny rower”, których organizatorem jest Tarnogórskie Centrum Kultury, a wieczorem – po raz pierwszy w Tarnowskich Górach – przegląd filmów rowerowych.

Będzie to gościnny pokaz filmów z archiwum International Cycling Film Festival, który w poprzednich latach odwiedził już Kraków, Częstochowę i Katowice. Po covidowej przerwie ICFF przyjedzie do Miasta Gwarków i mamy nadzieję – zostanie tu na dłużej.

Podczas Festiwalu pokazywane są filmy krótkometrażowe o szeroko pojętej tematyce rowerowej. Nadsyłane prace realizowane są we wszystkich niemal formach filmowych od animacji poprzez dokument, reportaż do wideoklipów muzycznych. Filmy pełne humoru, pokazujące pasje, sport, wysiłek, wyczyn… Często poruszają poważne tematy społeczne i śmiało można by nazwać je „zaangażowanymi”, ale bywają też obrazy zabawne, gdzie rower jest tylko pretekstem do opowiedzenia śmiesznej historii…

W ciągu siedemnastu lat istnienia Festiwalu wyświetlono kilkuset filmów z kilkunastu krajów świata, które zawsze spotykały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, a sam Festiwal stał się ważnym elementem promocji szeroko pojętej kultury rowerowej.

W piątkowy wieczór pokażemy dziesięć filmów krótkometrażowych w tym kultowy obraz Aleksandry Różańskiej – „Cycling Jura”. A o to program:

  1. „3-Way Street” – Robert Gabriel, USA 2007
  2. „Inercia” – Sebastian Toro, Argentyna 2013
  3. „Die Umlaufsperre” (1, 2)- ADFC Flensburg, Niemcy 2021
  4. „Bear” – Nash Edgerton, Australia 2011
  5. „Dust in the chain” – Norbi Whitney, Kanada 2013
  6. „Le Cannibale Parmi Les Coureurs” – Sabine Gilley, Francja 2016
  7. „Sequence Study” – Kryštof Čížek, Czechy 2020
  8. „Never stop cycling” – Colin Lepper, Kanada 2014
  9. „Velo Hoot” – Mary J. Lai, USA 2010
  10. „Cycling Jura” – Aleksandra Różańska, Polska 2012

Bezpłatne wejściówki na warsztaty i przegląd filmów rowerowych do pobrania w kasie TCK.