Tarnowskie Góry teraz i dawniej. Powstał serial o seniorach
20 grudnia 2021 r. | 07:04

Benedykt Gołombek, emerytowany kolejarz i miłośnik pszczelarstwa; Maria Kołodziej, uczestniczka kursu tańca; Andrzej Pawełczyk, były pracownik Zametu, propagator tenisa i morsowania oraz Teresa Szydłowska, przewodniczka po tarnogórskich podziemiach, popularyzatorka lokalnej historii.

To bohaterowie serialu, który opowiada o tych wyjątkowych tarnogórzanach, ich pasjach, codzienności ale też o mieście.

“Tarnowskie Góry teraz i dawniej” –  to tytuł czteroodcinkowej, filmowej opowieści, której premiera odbyła się w piątek (17.12.) w Tarnogórskim Centrum Kultury. Film powstał w ramach działań Tarnogórskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego. Autorem, scenarzystą i reżyserem obrazu jest Krzysztof Tomanek, a przy realizacji produkcji wziął udział Krzysztof Bergier z TSO i inni członkowie stowarzyszenia. 

Przedsięwzięcie współfinansowała Fundacja Wspólnota Pokoleń i Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Poszukiwanie seniorów chcących stanąć przed kamerą i opowiedzieć o aktywnym życiu na emeryturze rozpoczęto już w październiku. Casting odbył się na początku listopada.

Bohaterami filmu są tarnogórscy seniorzy, a każda opowieść toczy się w nieco niej stylistyce. Wszystko spajają Tarnowskie Góry, w których historia się dzieje. To opowieść o pasjach bohaterów, o ich codziennym życiu, a także o historii Miasta Gwarków. O dawnym kinie Europa, o tarnogórskiej odmianie jabłoni jaką jest rzadko spotykana już „piękna z Rept”, o prosperity tarnogórskiej kolei. Wspomnienia seniorów i ich codzienność łączą się we wzruszającą opowieść o naszym mieście. 

Zobaczcie sami! 

Filmy publikowane są na FB Tarnogórskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego