Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian
31 sierpnia 2021 r. | 07:00

W piątek 3 września Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza całe rodziny na naszą wyjątkową imprezę plenerową, podczas której przeniesiemy się w czasie i odwiedzimy słowiańską wioskę. Impreza oprócz walorów edukacyjno – poznawczych jest również okazją do wspólnej zabawy. Start o godz. 18.00.

PROGRAM:

Warsztaty w Słowiańskiej Jurcie (godz. 18:00-20:00)

To seria warsztatów artystycznych inspirowanych dawnymi rodzimymi tradycjami. Spotkanie odbędzie się w klimatycznej jurcie, wśród pięknych dźwięków i zapachów. Wszystko to, aby przenieść nas w odległe czasy, gdzie natura była początkiem każdego rzemieślniczego dzieła. W ramach tych słowiańskich wspomnień powstaną proste realizacje, a każda rzecz będzie wywodziła się z ludowego rękodzieła. Będą to:

„Barwny pająk” 18:00-18:40

Prosta dekoracja z naturalnych produktów. Uproszczony moduł, z którego kiedyś tworzono imponujące tzw.: „słowiańskie pająki”. Dekoracja zostanie uzupełniona wielobarwnymi pomponami wykonanymi z papieru.

„Zamotane laleczki” 18:40-19:20

Laleczki wykonane z gałganków i sznurków. Prosta, dawna zabawka, która w dawnych czasach miała też znaczenie magiczne i symboliczne. Laleczka zwana motanką, jest prosta w wykonaniu i powstaje z resztek tkanin. Kiedyś motanki – żadanice spełniały życzenia, może teraz też tak będzie?

„Pląteczki” 19:20-20:00

Wyplatane opaski, które nawiązują do tradycji tworzenia imponujących kwietnych wianków. Ozdoba do włosów wykonana ze sznurka, włóczek i wstążek. Opaska choć nawiązuje do słowiańskiej formy, w naszej wersji będzie uproszczona i w nowoczesnej odsłonie.

Na każdym warsztacie obowiązuje ograniczona ilość uczestników (10 osób). Bezpłatne wejściówki dostępne od 1 września 2021.

Dzieci poniżej 10 lat mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie z opiekunem (w tym wypadku obowiązuje 1 wejściówka dla 2 osób). Materiały zapewnia organizator.

Koncert zespołu folkowego JAR (godz. 20:00-21:00)

Jar – polski zespół folkowy założony w 2006 w Sławkowie. Grupa tworzy muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian.

Artyści o swojej działalności:

Zespół powstał zimą 2006 roku w Sławkowie. Głównym zamierzeniem kapeli jest tworzyć muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. Inspiruje nas słowiańszczyzna wczesnego średniowiecza wraz z aspektami z tym tematem związanymi i ta tematyka nierozwiązalnie łączy się z kapelą. Wykorzystując kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie, które również sami wykonujemy, chcemy odtwarzać muzykę jaką wtedy grano i przede wszystkim trzymać się stylistyki wczesnośredniowiecznej. Utwory wykonywane przez nas zarówno archaiczne jak i kompozycje nowsze z inną dynamiką zachowują jednak charakter słowiański i opiewają ludowość a przynajmniej takie mamy zamierzenie. Inspiracje czerpiemy z pieśni i nut pochodzących z zapisów etnograficznych, przy naszych jednak aranżacjach. Wiele utworów jest także w całości aranżowanych przez nas przy czym zawsze zachowany jest charakter folkowy kompozycji.

Na początku działalności zespołu głównie spotykaliśmy się dla własnej przyjemności, pogrywając na świętach, na zamkniętych spotkaniach lub przy ogniskach. Później jednak wraz z rozszerzeniem instrumentarium i repertuaru zaczęliśmy grać na różnego rodzaju imprezach.

Do tej pory mamy za sobą kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą m.in. na festiwalach średniowiecznych, dniach historii miast, pokazach walk i piknikach historycznych czy innych imprezach okolicznościowych a także w filharmonii czy na scenach kameralnych.

Spektakl ognia „Oparzelisko” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop” (godz. 21:15)

Spektakl ognia „Oparzelisko” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”. Plenerowy projekt ogniowo pirotechniczny zrealizowany w klimacie obrzędów i legend średniowiecznych. Bracia Istar i Handor ruszają w ostępy leśne w poszukiwaniu legendarnego oparzeliskowego krzewu. Krzew ów raz do roku rodzi owoce, które maja wyjątkowe właściwości. Każdy kto spożyje oparzeliskowe jagody zostaje obdarzony niezwykłą siłą. Jednakże rośliny pilnuje tajemnicza postać, która jest wyjątkowo bezwzględna dla śmiertelników chcących zbliżyć się do niej. Jak się potoczą losy braci? Czy zdobędą wyjątkową moc dzięki owocom krzewu oparzeliskowego? Czy wrócą cali i zdrowi do rodzinnego domu?

 „Oparzelisko” to wzruszająca historia braterskiej miłości, malowana ogniem i pirotechniką. Artyści używając pełnej gamy atrybutów żonglerki ogniowej oraz elementów pirotechniki scenicznej ukazują niezwykły, tajemniczy świat wierzeń średniowiecznych.