Tragedia Górnośląska – jedna rocznica, dwa spotkania
06 lutego 2020 r. | 21:18

W sobotę 8 lutego w Muzeum w Tarnowskich Górach o godz. 10.00 rozpocznie się konferencja popularno-naukowa pt. „Tragedia Górnośląska 1945 – Historia, Prawo, Zadośćuczynienie”.

W ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Przymierze Śląskie spotkania będzie można wysłuchać wystąpień pt. „Obowiązujące prawo i jego stosowanie w latach 1945–1946 na Górnym Śląsku (dr Konrad Graczyk, Uniwersytet Śląski w Katowicach), Historia Tragedii Górnośląskiej  (dr hab. Kazimierz Miroszewski, Uniwersytet Śląski w Katowicach) i „Rozliczenie z przeszłością 1945–1946. Czy nastąpiło zadośćuczynienie ofiarom Tragedii Górnośląskiej? Co jeszcze dziś jest możliwe w tej sprawie do zrobienia?” (ks. Sebastian Mendrok, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach).

Sobotniej spotkanie to nie jedyne upamiętnienie wydarzeń ze stycznia 1945 roku w naszym mieście. „Tragedia Górnośląska i budowa systemu więzienno-obozowego na Górnym Śląsku w 1945 roku” to tytuł prelekcji Adriana Ramsa z katowickiego oddziału IPN, która w piątek 31 stycznia zgromadziła w Muzeum w tarnowskich Górach spor grono słuchaczy. Spotkanie, w którym udział wzięli m.in. uczniowie tarnogórskich szkół średnich wzbogacił film dokumentalny o obozie w Jaworznie, który w czasie wojny służył Niemcom – jako filia obozu w Auschwitz – jako oóbz pracy, po wojnie wypełnił nowymi „lokatorami”.

– Wśród skazanych w obozie tym znaleźli się m.in. polscy działacze niepodległościowi, Niemcy, Ukraińcy i Łemkowie oraz przede wszystkim podejrzani politycznie Ślązacy – mówił Adrian Rams dodając, że potem urządzono w nim więzienie dla młodocianych.