Trasy rowerowe: przetarg na Staffa rozstrzygnięty
06 marca 2023 r. | 07:06

Ścieżka pieszo-rowerowa oraz chodnik powstaną w tym i przyszłym roku przy ul. Staffa od Parkowej do Zabytkowej Kopalni Srebra. Oba ciągi poprowadzą bezpiecznie turystów od i z przystanku kolei wąskotorowej.

Wartość tego dwuletniego zadania to 1,8 mln zł. Przetarg został już przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów rozstrzygnięty, do podpisania została tylko umowa z wykonawcą. Po jej zawarciu będzie można przystąpić  do zaplanowanego na ten rok pierwszego etapu prac czyli budowy ścieżki pieszo-rowerowej od torów kolei wąskotorowej do ulicy Małej czyli praktycznie do samej Kopalni. Na tym odcinku, aby uniknąć wycinki drzew, ścieżka pobiegnie w odległości kilku metrów od ulicy czyli po polach (patrz rysunki).

W drugim etapie, w przyszłym roku, przy Staffa powstanie chodnik od torów do ulic Parkowej. Tam ciąg rowerowy pobiegnie w pasie drogi, bo pobocze jest za wąskie. Mimo to trakt ten będzie uzupełnieniem powstających obecnie tras rowerowych w mieście. W pobliżu ul. Staffa jedna z nich kończyć będzie się właśnie na ul. Parkowej.

Przy okazji  budowy chodnika oraz ciągu pieszo-rowerowego wyremontowany (w pierwszej kolejności) zostanie przejazd kolejowy, uzupełnione zostanie oświetlenie uliczne, wyznaczone będą też przejścia dla pieszych.

Chodnik od kopalni w kierunku Rept Śląskich przy ul. Szczęść Boże wykonano kila lat temu.