Uchwała Antysmogowa, czyli co warto wiedzieć przed zimą
03 listopada 2023 r. | 10:19

Dni coraz krótsze, więc rozpoczął się okres grzewczy. Czy na pewno musimy korzystać z węgla? Co mówi o tym Uchwała Antysmogowa dla Województwa Śląskiego?

Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego obowiązująca od 1 września 2017 roku określa, które instalacje grzewcze mogą być używane, a które powinny zostać wymienione i kiedy.

Zapisy uchwały dotyczą wszystkich użytkowników i właścicieli urządzeń o mocy do 1 MW w województwie śląskim, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli użytkowników i właścicieli kotłów oraz pieców i kominków na paliwo stałe.

Jak możemy sprawdzić czy nasze urządzenie grzewcze wymaga wymiany?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie roku produkcji urządzenia oraz jego klasy. Informacje te można znaleźć na tabliczce znamionowej, która zazwyczaj jest przytwierdzona do kotła.

Uchwała uwzględnia również przypadki, gdy nasza instalacja nie posiada tabliczki. Na podstawie wieku kotła, możemy określić obowiązujący nas termin wymiany:

–  Kotły wyprodukowane w roku 2006 lub wcześniej, a także instalacje bez tabliczki znamionowej, należało wymienić do końca 2021 roku.
– Kotły wyprodukowane w latach 2007-2012 należy wymienić do końca 2023 roku.
– Kotły wyprodukowane w okresie od początku 2013 roku do 31 sierpnia 2017 r., należy wymienić do końca 2025 roku.
– Kotły posiadające klasę 3 lub 4 należy wymienić do końca 2027 roku.

Uchwała antysmogowa: tutaj. 

Trzeba przypomnieć, że dla najstarszych kotłów termin wymiany już minął, a dla kolejnej grupy kończy się wraz z bieżącym rokiem.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, Uchwała antysmogowa nie dotyczy wyłącznie kotłów – obejmuje również posiadaczy kominków i innych miejscowych ogrzewaczy powietrza, opuszcza korzystanie z nich tylko wtedy, gdy osiągają sprawność cieplną minimum 80% lub są wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu.

Właściciele kominków, które nie spełniają tych kryteriów, mieli obowiązek ich wymiany do końca 2022 roku.

Niestety jeżeli nie dokonaliśmy terminowej wymiany kotła lub już przekroczyliśmy obowiązującą nas datę to w razie kontroli, za niedopełnienie zobowiązań grozi nam grzywna, której maksymalny wymiar to aż 5 tys. zł! Kara ta może zostać na nas nałożona przez osoby przeprowadzające kontrole palenisk (na terenie naszej Gminy jest to Straż Miejska).

Wymiana urządzenia grzewczego w domu nie jest łatwym przedsięwzięciem. Dlatego aby wspierać mieszkańców w realizacji poprawy efektywności energetycznej budynków , powstało wiele programów dofinansowań do wymiany nieefektywnych źródła ciepła.

Wśród tych programów znajdziemy min. Program „Czyste Powietrze”, Program Mój Prąd 5.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat możliwości uzyskania dofinansowania, skontaktuj się z naszym Gminnym Ekodoradcą!

Bezpłatną poradę możesz otrzymać dzwoniąc pod numer +48 32 3933649, pisząc na adres: m.stebnicki@um.tgory.pl lub przychodząc osobiście do budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 2, pokój 74 w godzinach pracy Urzędu tj. pon. – w godz. od 7.30 do 17.00, wt. – pt. w godz.  od 7.30 do 15.30.

Zima „za pasem”, dlatego warto pomyśleć o tym, aby źródła ciepła w naszych domach były efektywne i zgodne z zapisami uchwały antysmogowej.

Razem możemy zadbać o zdrowsze i czystsze powietrze.