Uwaga, oszustwo! Poczta Polska nie pobiera opłat za dezynfekcję przesyłki
29 kwietnia 2020 r. | 07:00

Pojawiła się nowa metoda oszustwa. Oszuści SMS-em wysyłają do ludzi informację o treści: „Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjęcie natychmiastowych kroków na https://pocztapolska…”

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działań, szukając nowych pomysłów i sposobów, by okraść swoje ofiary. Ostatnio na Śląsku przestępcy wypróbowywali nową metodę. Wysyłają do ludzi wiadomość tekstową o treści: „Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji”. W treści sms zawarta jest również informacja o konieczności opłaty za dezynfekcję przesyłki. Żeby dokonać tej opłaty, konieczne jest skorzystanie z załączonego linku z wiadomością.

To kolejna z przestępczych prób oszustw i kradzieży zgromadzonych na kontach bankowych oszczędności. Cyberprzestępcy wysyłają pod losowe numery telefonów wiadomości SMS, w których podszywają się między innymi pod pocztę, ale zdarzają się również przypadki, że „udają” również inne firmy czy instytucje cieszące się zaufaniem (np. pracowników sektora energii, telefonii komórkowej). Poczta Polska nie wysyła SMS-ów dotyczących konieczności dokonania dodatkowej płatności z tytułu dezynfekcji w celu otrzymania przesyłki. Otrzymane sms-em lub e-mailami informacje o zmianie cennika i konieczności dopłaty niewielkiej sumy, często usypiają czujność odbiorcy, który loguje się za pośrednictwem zamieszczonego w wiadomości fałszywego linku do strony wyłudzającej dane, pozwalające okraść konto.

W tym szczególnym czasie pandemii, kiedy wielu z nas korzysta z usług dotyczących zakupów internetowych, apelujemy o szczególną ostrożność w trakcie płatności. Przestępcy usiłują na różne sposoby uzyskać od pokrzywdzonych dane dotyczące logowania (czy to do banków, czy też na portale społecznościowe itp.).

Apelujemy o szczególną ostrożność oraz aby o takich próbach oszustw informować także osoby starsze. Pamiętaj! Nie klikaj w linki do płatności i nie ściągaj żadnych załączników, jeśli nie jesteś pewien ich źródła!

Źródło: KPP Tarnowskie Góry